terminów gramatycznych online
forma osobowa czasownika
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- O Słowie: Malin/1869
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Składnia: Mał/1879
- Słownik, tom V (Nie-Ó): Dor/1958–1969
Cytaty
[...] Atoli w języku polskim znajduje się pewná jilość słów czynnych, które w formach osobowych mogą odróżniać działanie ciągłe od działaniá urywkowego; dlá tego nazywámy je słowami ciągłemi. Takiemi są np. pise, ore, kołace, gɣizde, ƙłoszę, skáze, s których cztyry ostatnie mogą przybrać formę i znaczenie urywkowe, jako to: kołatá, gɣizdá, kłostá, skáká, lecz nigdy pisá, orá, ale koniecznie pise, ore, gdyż słowa te z jistoty swéj oznaczają czynność ciągłą a bynajmniéj urywkową.
[...] Wiémy téż już także, jiż końcówki bezosobowe łączą się s temátem już bezpośrednio, już za pośrednictwem spójek i, je, i że formy omówne słowa składają się z jimiesłowu przeszłego lub trybu bezokolicznego i s form osobowych i bezosobowych słowa posiłkowego [...].
Pierwsze z tych wszystkich orzeczeń (było, przyjechało, przyjedzie, upłynęło, nie rozumiało) są to formy nieosobowe, wyrażone przez liczbę pojed. i przez rodzaj nijaki. Drugie orzeczenia przeciwnie są osobowymi, w liczbie mnogiej położonymi formami (opowiadali, wystąpiły, wystąpią itd.).
For. osobowa.
byliśmy
byliście
byli
For. osob.
bylibyśmy
Orzeczenie czasownikowe odpowiada na pyt.: co robi podmiot? co się dzieje z podmiotem? i zgadza się (równie jak i łącznik) z podmiotem w osobie i liczbie, a jeżeli jest użyte w formie złożonej z imiesłowem na ł, —ła, —ło, lub z imiesłowem biernym na —ny, —ty, to w l. poj. i w rodzaju, a w l. mn. w formie (osobowej lub rzeczowej).
Przyrostki czasownikowe.
§ 281. Suf. -o-, -e- pni czasu teraźniejszego; stosunek o do e na zasadzie przegłosu; -o- z końcówką os. 1 l. p. i 3 l. mn. zlewa się w samogłoskę nosową, -e- występuje wyraźnie przed końcówkami innych form osobowych, przy czem poprzedzająca spółgłoska ulega zmiękczeniu: biorę — bierzesz, [...].
Osobowa forma czasownika nazywa czynność, wykonywaną przez kogoś lub przez coś, albo stan, w którym ktoś lub coś się znajduje.
Osobowy -owi przym. od osoba «dotyczący osoby lub osób (jednostek, ludzi)»: [...] ∆ Forma osobowa p. osoba w zn. 3. [...] // SWil.