Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przypadek drugi fleksja, = dopełniacz

Hasło w cytatach: 2. przypadek
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)
  • Część II. O częściach mowy w ogólności: Jak/1823
  • O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897

Cytaty

Wyraz Wiosna odmieniony został na Wiosny. Odmiana ta jest przypadkiem, któremu naznaczamy miejsce drugie, i nazywać go będziemy posiadającym, że wyraża wzgląd posiadania. Odpowiadamy tym przypadkiem na pytania czyj? kogo? czego? jakiego?.

Podmiot logiczny w 2. przypadku kładzie się przy słowach nieosobowych, oznaczających obfitość i brak, przybytek i ubytek, jako to: starczy, wystarcza […].

[…] GENITIVUS. (2. przypadek) […]. Polski drugi przypadek jest zastępcą dwóch różnych przypadków aryjskich: genitiva i ablativa, i dlatego ma dwa różne znaczenia. a) Drugi przypadek w znaczeniu genitiva. […] Właściwe i pierwotne znaczenie genitiva polega na tym, że wyraża pojęcie ogólniejsze względem pojęcia szczegółowego (genus względem species) [...]. b) Drugi przypadek w znaczeniu ablativa. [...] Ablativus oznaczał pierwotnie przedmiot, od którego się coś oddalało; używał się więc przy słowach, oznaczających ruch, na pyt. skąd, lub w ogóle początkowo na oznaczenie rozłączenia w przestrzeni, a następnie na oznaczenie rozłączenia w myśli dwóch pojęć.