terminów gramatycznych online
przypadek zależny
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Imienna deklinacja przymiotników: Łoś III/1927
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Składnia: Kurh/1852, Łaz/1861, Lerc/1877
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, tom X (Wyg-Ż): Dor/1958–1969
Cytaty
Przypadki dzielą się na niezależne (прямые падежи) i zależne(косвенные). Do piérwszych liczą się przypadek lszy i 5ty, gdyż wyrazy w nich położone, nie są zależne czyli rządzone od innych. Do ostatnich zaś należą wszystkie inne przypadki, oprócz 1go i 5go; w nich bowiem kładą się wyrazy dopełniające czyli zawisłe od innych.
Zaimek zwrotno-osobisty. [...] Podmiot może nie tylko na kogoś, ale także sam na siebie działać, np. mogę innym pochlebiać, ale także i sobie [...]. Takie działanie na siebie samego wyrażamy zaimkiem zwrotnym się, który ma tylko zależne przypadki (casus obliqui), ponieważ zależy zawsze od rządu czasownika lub przyimka.
Każdy przypadek zależny (casus obliquus) wyraża jakiś wzgląd jednéj osoby lub rzeczy do drugiéj […].
A. Rząd czasowników. [...] Czasowniki przedmiotowe wymagają po sobie jednego lub dwóch przypadków zależnych (casus obliqui: 2gi. 3ci, 4ty, 6ty, 7my p.). Te czasowniki, które wymagają po sobie 4go lub 2go p. nazywają się przechodniemi, a słowo w jednym z tych przypadków położone, nazywa się przedmiotem [...].
Wszystkie przypadki dzielą się na zawisłe i niezawisłe. Pierwszy i piąty przypadek są przypadkami niezawisłymi, albowiem od niczego nie zależą i nigdy niczem nie są rządzone. Drugi, trzeci, czwarty, szósty i siódmy przypadek nazywamy zawisłymi albo zależnymi, albowiem one zwykle są od innych wyrazów zawisłe i jakimi innymi wyrazami rządzone.
Dopełnienia czasowników, rzeczowników słownych i przymiotników wyrażają się za pomocą przypadków zależnych (tj. wszystkich przypadków, oprócz 1. i 5.) bez przyimka lub z przyimkiem […].
[…] Nominativus i vocativus nazywają się przypadkami niezależnemi, ponieważ nigdy nie są rządzone; wszystkie inne przypadki nazywają się zależnemi, ponieważ mogą być rządzone (jako dopełnienie), jakkolwiek w pierwotnym swym znaczeniu (jako określenia czasowników, przymiotników i rzeczowników) są również niezależne.
Przypadek [...] 5. dku, a. dka a. X Spadek jedna z siedmiu form odmianowych w liczbie pojedynczej a. mnogiej, właściwych imionom, zaimkom i imiesłowom; postać, jaką wyraz deklinujący ś. przybiera w jednym z możliwych wypadków użycia: [...] położyć wyraz w jakim przypadku. Przypadki niezależne i zależne a. uboczne.
Imiona typu Zola odmieniamy jak wojewoda a więc także w zależnych przypadkach zatracamy część brzmienia nazwiska: Zoli, Vedze, Vidzie i t. d.
Są to: 1. rzadkie, np. pod Jasłem, bosso; 2. przypadki zależne rzeczownika las, brzmiące w przeważnej części Małopolski [...] lassa [...].
§ 54. Niegdyś istniały prasł. przyimki vъn i sъn; kojarząc się z przypadkami zależnemi zaimka jen zmiękczały końcową spółgłoskę vъń jemь, sъń jimь; ponieważ w innych połączeniach używano form vъ, sъ przeto ń poczuwano z czasem jako dźwięk składowy zaimka: vъ ńjemь, sъ ńjimь i formy z ń rozciągnięto na wszystkie połączenia syntaktyczne z różnemi przyimkami: ot ńjego, kъ ńjemu, za ńjǫ i t. d.
Że w ogóle trzymała się tak długo, polega z pewnością na wpływie przypadków zależnych krwi(e) krwią gołębia....
Mieszaniu form na -i i na -a sprzyjała okoliczność, że wszystkie przypadki zależne mają w obu tych typach wspólne końcówki, a że form na -'a było nieskończenie więcej, przeto one zwyciężyły.
Dziś także prócz form przysłówkowych (np. zdawna, pomału, wkrótce) nie mamy niezłożonych form przypadków zależnych od przymiotników, gdy tym czasem do końca XV w. były one w użyciu, jakkolwiek trafiają się w ówczesnych tekstach już stosunkowo rzadko.
Zależny [...]∆ Przypadki zależne «wszystkie przypadki prócz mianownika i wołacza».
Powiązane terminy
- biernik (przypadek)
- bierny (przypadek)
- celownik (przypadek)
- dopełniacz (przypadek)
- miejscownik (przypadek)
- narzędnik (przypadek)
- narzędziowy (przypadek)
- przypadek celowy
- przypadek czwarty (biernik)
- przypadek drugi (fleksja, = dopełniacz)
- przypadek posiadający
- przypadek siódmy (miejscownik)
- przypadek szósty (fleksja, = narzędnik)
- przypadek trzeci (fleksja, = celownik)
- przypadek zależny imienia
- przypadek zależny rzeczownika