terminów gramatycznych online
genitivus partitivus
Język: łaciński
Cytaty
Ein Partitivus genannt wird, weil man damit a) nicht das ganze Aggregat, sondern nur einen Theil desselben anzeigen will, nicht b) die ganze Gattungsart, sondern nur ein einzelnes Stück davon will verstanden haben.
Zum Theil ein Genitivus Partitivus die Ursache ist.
Z czasownikami czynno-przechodniemi, kładzie się 2gi przypadek częściowy (genitivus partitivus), gdy wyrazić chcemy ilość przedmiotu nieoznaczoną, rzecz tylko w jakiéjś części działaniu podległą, lub tylko na nijaki czas do użycia służącą […].
[...] Z czasownikami czynno-przechodniemi, kładzie się 2gi przypadek częściowy (genitivus partitivus), gdy wyrazić chcemy ilość przedmiotu nieoznaczoną, rzecz tylko w jakiéjś części działaniu podległą, łub tylko na nijaki czas do użycia służącą; dzieje się to dlatego, iż się wówczas domyślamy słów: trochę, część, dosyć, wiele, tyle, cokolwiek, nieco, dostatkiem [...].
[…] Drugi przypadek częściowy (genitivus partitivus) kładzie się po rzeczownikach, które część, liczbę, ilość, wagę lub miarę oznaczają, np. Pośród świateł tysiąca, W iskrzącym gwiazd oceanie, Jam twéj nie dociekł istoty […].
Jeżeli mówiąc o rzeczy jakiej chcemy dać do rozumienia, że to co o niéj powiadamy, nie dotyczy jéj całéj, ale tylko pewnéj części tej rzeczy: natenczas kładziemy rzeczownik wyrażający całość w przyp. IIgim; np. napił się wina. W takim razie ten przyp. IIgi nie oznacza tedy całości, (np. wszystko wino na całym świecie), ale tylko jakąś część rzeczy; i nazywa się z łacińska Partitiwem, t. j. niejako przypadkiem IIgim udziałkowym, (genitivus partitivus).
Jeżeli dać chcemy do rozumienia, że to co o jakiéj rzeczy wypowiadamy, nie dotyczy jéj całéj, ale tylko pewnéj jéj części ściąga: natenczas kładziemy rzeczownik, wyrażający całość, w przyp. IIgim; np. napił się wina. [...] Taki IIgi przyp. nazywa się z łacińska Partitiwem, t. j. niejako przypadkiem IIgim UDZIAŁKOWYM, (genitivus partitivus).
Do określeń przyimkowych zaliczyć także należy drugi przypadek z przyimkiem z, dodany do liczebników, do stopnia wyższego i najwyższego przymiotników (i przysłówków) i do wielu zaimków (grecki, łaciński i niemiecki genitivus partitivus).