terminów gramatycznych online
ablativus instrumenti
Język: łaciński
- De nomine: Vol/1612
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Składnia: Mał/1863, Mał/1879
- Syntaxis: Stat/1568, Cell/1725
- Słownik: Kn/1643 (I wyd. 1621)
- Von den Praepositionibus: Mich/1696–1700 ok.
Cytaty
Quae instrumentum significant, ablativo iunguntur.
Ablativus, qui instrumentum aut comitatum significat, quem instrumentalem dicimus.
Carent Graeci Ablativo. Addunt aliqui septimum casum, et vocant sic eum Ablativum qui caret Praepositione. ut est Ablativus instrumenti, causae, modi. Item Octavum vocant Dativum, motum ad locum significantem. Sed haec additio superflua est, quia non terminationis est varietas, sed unus, qui latissimè patet.
Der Ablativus Instrumenti, Modi, wird keinmahl mit der Præposition gesetzt / Zum Exempel: zśćioł go mieczem / er hat ihn mi dem Schwerdt hingerichtet. Tym sposobem / der Gestalt.
Zowie się Ablativus Instrumenti, causæ, partis, modi, pretii.
Narzędzie, tak zewnętrzne jak wewnętrzne (środek), za pomocą którego się coś odbywa, wyrażamy w języku naszym przez przyp. VIty. (Łaciński ablat. instrumenti).
W skutek tego łaciński t. zw. „ablativus“ jest nie tylko właściwym (na pytanie od czego, skąd) ablatiwem, ale łączy w sobie i agendę jeszcze tych dwóch innych, z nim już zrównanych przypadków (nazywamy go w takich funkcyach ablat. loci, abl. temporis, i abl. instrum.).
Narzędzie, tak zewnętrzne jak wewnętrzne (więc środek), za pomocą którego się coś odbywa, wyrażamy w języku naszym przez przyp. VIty. (Łaciński ablat. instrumenti).