Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zdanie współrzędne wynikowe

Hasło w cytatach: wynikowe zdania współrzędne, zdania współrzędne wynikowe
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

§. 766. Stósunek logiczny zdań współrzędnych pomiędzy sobą może być nader różny. Różność tę można jednakże sprowadzić do następujących trzech głównych punktów: [...]

2. Dwa zdania współrzędne mają się do siebie, jak przyczyna do skutku. (Wynikowe zdania współrzędne, Causales Satzverhaltniss).

Dwa zdania współrzędne mają się do siebie, jak przyczyna do skutku. (Wynikowe zdania współrzędne, Causales Satzverhältniss).

Zdania współrzędne wynikowe są to dwa lub więcej zdań pojedynczych samodzielnych, łączących się w jedno złożone, przyczym pierwsze z tych zdań współrzędnych wyraża przyczynę, a drugie skutek czyli wynik tej przyczyny. Mogą one albo nie łączyć się spójnikami, albo też mogą się łączyć następującymi: i, a, więc, to też, dla tego, zatym itp., np. I znowu wspomnień pieśń dzika, echowa zagrała w sercu i łzy moje płyną. Słowacki.

Zdania współrzędne wynikowe pozostają względem siebie w związku wewnętrznym, czyli przyczynowym. Związek ten polega na tem, że jedno ze zdań współrzędnych wyraża przyczynę, drugie - skutek. Naprz. Modliłem się trzy nocy, i Bóg mnie wysłuchał.

Spójniki, za pomocą których łączą się zdania współrzędne wynikowe, są następujące: dlatego, przeto, zatem, stąd, toteż, tedy, jakoż, więc.