terminów gramatycznych online
zdanie złożone współrzędnie
Język: polski
Cytaty
Zdania złożone współrzędne. § 456. Zdania pojedyncze, z których się składa zdanie złożone, nazywamy albo zdaniami współrzędnymi, albo też zdaniem głównym z podrzędnym [...].
Zdania złożone współrzędne mogą wyrażać myśli, znajdujące się w pewnym związku, np. podobieństwa, współczesności, albo przeciwieństwa, kontrastu, wreszcie przyczyny i skutku.
Zdania złożone współrzędnie i zdania złożone podrzędnie. Zdania współrzędne. Zdania współrzędne: łączne i przeciwstawne; pod względem formalnym: spójnikowe i niepołączone (bezspójnikowe).
Zdanie złożone. Współrzędnie: Żołnierz strzela, Zdanie główne, Pan Bóg kule nosi. Zdanie główne. Podrzędnie: Dobry jak chleb, Zdanie główne, gdy nie ma kołacza, Zdanie poboczne.
Zdaniem złożonem współrzędnie nazywa się zdanie, składające się ze zdań od siebie niezależnych, współrzędnych. Zdania współrzędne łączą się albo bezpośrednio, albo za pomocą spójników współrzędnych, Ze względu więc na sposób łączenia się, dzielą się zdania współrzędne na: 1) zdania łączności bezpośredniej. Nap. Wre taniec, brzmi muuzyka. [...] 2) Zdania spójnikowe. Nap. Noc w Dalewicach jest przecudna, ale piękny jest także i dzień w ten ustroniu.
Zdanie złożone współrzędnie [...], w którym oba zdania określają się obustronnie i wzajemnie. Cała treść jednego zdania nabiera właściwego znaczenia w zestawieniu z całą treścią drugiego zdania na tle daen podstawy zespolenia; np. dwie treści równoczesne, dwie treści przeciwstawne, dwie treści upoważniające do wyrozumowania wniosku, iż jedna wypływa z drugiej itp.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Składnia: [...], okolicznik, przydawka, dopełniacz, dopowiedzenie, związek współrzędny, podrzędny, zdanie złożone współrzędnie, podrzędnie, współrzędne, łączne, przeciwstawne, główne, poboczne, nadrzędne, podrzędne, podmiotowe, orzecznikowe, określeniowe, przedmiotowe [...].