terminów gramatycznych online
zdanie współrzędne
Język: polski
- Część II. Rozdz. 3. Nauka o zdaniu (Składnia): Jes/1886
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o składni: Kam/1870
- O zdaniu złożonym: Kras/1897
- Składnia: Mał/1863, Mał/1879, PolTerm/1921, Król/1922, Kon/1920, Łaz/1861, Lerc/1877, ZwO/1924
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom IX (T-Wyf): Dor/1958–1969
Cytaty
[...] Początkującym w sztuce pisania trafia się, kilka zdań po sobie zaczynać zaimkiem który lub też kłaść zaimek którzy po niektórzy, co jest przeciwném harmońji języka naszego. Téj nieprzyjemności brzmienia zapobiegamy następującemi sposobami: […] b). Zamieniamy [...] zdanie względne na spółrzędne, połączone spójnikiem z zaimkiem wskazującym: a ten, ten zaś, a taki, lub kładziemy bez spójnika zaimek ten albo osobisty zaimek z przyimkiem, np. Do wioski przypiera las dębowy, przez który (lepiéj: przez ten) prowadzi droga do miasteczka, do którego lud uczęszcza na targ co czwartek [...].
Jest jeszcze inny rodzaj zdań złożonych; t. j. takie zdań kilku w jedno związanie, gdzie wszystkie zdania są właściwie główne, gdzie pobocznych nie ma wcale, a gdzie przecież wszystkie razem jednę tylko całość stanowią; np. Wzniósł głowę — cicho wszędzie — do okien się skrada [...].
§. 597. Ponieważ w zdaniach tego rodzaju nie ma żadnych zdań pobocznych, i wszystkie zdania szczególne, wchodzące do ich składu, stoją ze sobą na równi: — nazywamy je przeto zdaniami współrzędnemi (coordinirte Sätze).
Zdaniami współrzędnemi zowiemy kilka zdań niezawisłych od siebie, zestawionych w okresie w ten sposób: że każde z nich ma swój własny podmiot i opowiednik jemu służący.
Są jeszcze zdania złożone, które się składają z dwóch lub więcéj zdań, z których każde jest główne, jedno od drugiego nie zawisłe, chociaż wszystkie razem jedną tylko całość stanowią, np. Wszyscy w domu są zajęci; ojciec pisze, matka czyta, siostra szyje, a brat się uczy. Boże! gwiazdy są wokoło twojéj głowy, pod twoimi nogami fale morza, na falach morza tęcza przed tobą pędzi i rozdziela mgły; brzegi, miasta i ludzie tobie się przynależą, niebo jest twojem. Zdania takie, ponieważ są od siebie niezawisłe, i pomiędzy sobą na równi stoją nazywają się zdaniami współrzędnemi.
Pojedyncze zdania w zdaniu złożonem mogą być albo w stosunku współrzędnym, albo podrzędnym. Współrzędnemi nazywamy te zdania, które od siebie nie są zawisłe, i z których każde samo przez się zrozumiałą myśl wyraża, np. Rolnik sieje, a Bóg wzrost daje. Na wiosnę łany się zielenią, drzewa dostają liści, kwiaty kwitną, ptactwo wesołym i miłym śpiewem napełnia powietrze, bydełko igra po trawie: cała przyroda cieszy się nowem życiem. Zdania współrzędne nazywają się także zdaniami głównemi, i łączą się albo za pomocą spójników albo stoją obok siebie bez wszelkiego połączenia.
Ponieważ w zdaniach tego rodzaju nie ma żadnych zdań pobocznych, i wszystkie zdania szczególne, wchodzące do ich składu, stoją ze sobą na równi: — nazywamy je przeto zdaniami WSPÓŁRZĘDNYMI (coordinirte Sätze).
Zdania pojedyncze, wchodzące w skład powyższych zdań złożonych, mają się do siebie tak, że każde stanowi dla siebie całość oddzielną, jasną, pełną, w niczém od drugiéj niezależną. Takie zdania pojedyncze są zawsze głównemi a nazywamy je [zdaniami] współrzędnemi, z powodu, że mają niejako jeden rząd, jedne prawa i wartość jednaką, słowem, że stoją z sobą na równi.
Zdania złożone współrzędne. § 456. Zdania pojedyncze, z których się składa zdanie złożone, nazywamy albo zdaniami współrzędnymi, albo też zdaniem głównym z podrzędnym [...].
[…] Zdania pojedyńcze, wchodzące w skład zdania złożonego, mogą być albo współrzędne, albo też jedno podrzędne drugiemu. Współrzędnemi nazywają się zdania zupełnie samodzielne, nawzajem od siebie niezależne, które tylko dlatego łączą się w zdanie złożone, że zawierają myśli pokrewne, pozostające z sobą w pewnym związku logicznym [...].
[…] Zdania współrzędne wyrażają myśli, od siebie nawzajem niezależne, ale pozostające z sobą w pewnym stosunku logicznym.
Zdanie [...] 8. gram. myśl, wyrażona słowami: Całą ta myśl: słońce jest świetne - nazywa się sądem, póki jest u mnie wewnątrz: gdy zaś ją drugiemu w słowach odmaluję, nazywa się zdaniem Kopcz. Zdanie twierdzące, przeczące, nawiasowe, pytające, główne, współrzędne, podrzędne, ściągnięte, niezupełne. Zdanie twierdzące, poświadczające, stanowiące. Troc.
Podrzędny 1. zależny od rzędu wyższego, mniej ważny wobec niego, drugorzędny, niewspółrzędny: Zdania współrzędne i podrzędne.
Jeżeli zdanie złożone składa się z samych zdań głównych, to te zdania nazywają się zdaniami współrzędnemi.
Zdania złożone współrzędnie i zdania złożone podrzędnie. Zdania współrzędne. Zdania współrzędne: łączne i przeciwstawne; pod względem formalnym: spójnikowe i niepołączone (bezspójnikowe).
Zdanie współrzędne. (Złożone z samych zdań głównych). a) łączne [...] b) przeciwstawne [...].
Zdanie może być: 1) Główne (principal) [...].
2) Współrzędne (coordinada): jest ono także zdaniem głównem, które łączy się za pomocą spójnika n. p. João Ievantou-se e foi a escola (Jan wstał i poszedł do szkoły).
Współrzędny ∆jęz. Zdania współrzędne «zdania pojedyncze, człony zdania złożonego formalnie od siebie niezależne».
Obfitą terminologię z zakresu składni zawiera jej właśnie poświęcona a wydana już po ukazaniu się rozprawy Riesa książka A. Krasnowolskiego.
Terminologia. Propositio indicativa — zdanie oznajmujące [...]; appositio — dopowiedzenie, genetivus — dopełniacz, propositio componens — zdanie współrzędne, copulativa — łączne, adversativa — przeciwstawne, principalis — główne, nadrzędne, subordinata — podrzędne, poboczne [...].
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Składnia: [...], okolicznik, przydawka, dopełniacz, dopowiedzenie, związek współrzędny, podrzędny, zdanie złożone współrzędnie, podrzędnie, współrzędne, łączne, przeciwstawne, główne, poboczne, nadrzędne, podrzędne, podmiotowe, orzecznikowe, określeniowe, przedmiotowe [...].
Powiązane terminy
- zdanie łączności bezpośredniej
- zdanie ściągnięte
- zdanie współrzędne bezspójnikowe
- zdanie współrzędne łączne
- zdanie współrzędne niepołączone
- zdanie współrzędne przeciwstawne
- zdanie współrzędne przyczynowe
- zdanie współrzędne przyzwolone
- zdanie współrzędne spójnikowe
- zdanie współrzędne warunkowe
- zdanie współrzędne wynikowe
- zdanie współrzędne zwyczajne