Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przysłówek pochodny

Hasło w cytatach: przysłówki pochodne
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Pochodne Przysłówki powstały albo z Rzeczowników, albo z Przymiotników.

Przysłówki pochodne czyli niewłaściwe są te, które się z innych części mowy formują, a przeto oprócz przysłówkowego, przyjmują także bardzo często inne nieprzysłówkowe znaczenie, np. grubo, biało, czarno, ciepło, zimno, gorąco i t. d.

Przysłówki pochodne, czyli niewłaściwe, dzielą się według części mowy od których pochodzą, dają się nawet postrzegać w nich niektóre odmiany: rodzajowe, liczbowe, przypadkowe, stopniowe i t. d.

[…] Pierwiastki zaimków, przysłówków i spójników są następujące: […] 5. Pochodne przysłówki za pośrednictwem mo, np. ta-mo=tam, sa-mo=sam.

§. 540. Przysłówki w języka naszym albo się dopiero z postępem czasu stały przysłówkami, bywszy pierwéj czém inném; albo też od samego już początku miały i postać i znaczenie przysłówków. W piérwszym razie nazywają się przysłówkami pochodnymi, w drugim pierwotnymi.

§. 541. Przysłówki pochodne wzięły początek albo z rzeczowników, albo z przymiotników, albo z liczebników, albo z zaimków; niekiedy i ze słów.

[…] W przysłówkach pochodnych od przymiotników i jimiesłowow, kończących swój temát na spółgłoskę twardą […].

[…] Ale i o wszelkich przysłówkach pochodnych to samo powiedziéć możná, a jednakże przeto nie ulegá wątpliwości, że piérwotnie były one formą przymiotnika użytego w 1ym, 4ym albo 7ym przypádku liczby pojedyńczéj rodzaju nijakiego.

Przysłówki pochodne urabiają się albo z rzeczowników, albo z przymiotników, albo wreszcie z liczebników lub zaimków.

Pierwszą stanowią partykuły, które zaraz od samego początku, [...] były przysłówkami. Druga kategorya przeciwnie obejmuje przysłówki, dopiero z czasem wytworzone z wyrazów niegdyś, a często nawet i teraz jeszcze odmiennych [...].

Przysłówki pierwszéj kategoryi nazywamy właściwymi czyli pierwotnymi; te drugie zaś są to przysłówki pochodne i zostają niejako na pograniczu między prawdziwymi partykułami a odmiennymi częściami mowy.

Przysłówki pochodne wzięły swój początek od pewnych postaci rzeczowników, przymiotników, zaimków, oraz słów. Są to więc postaci najczęściej przypadków takich, które wskutek częstego używania w pewnym określonym znaczeniu (przysłówkowym) skostniały, przyjęły znaczenie przysłówka i utrzymały się w języku, chociaż często wyrazy, z których powstały, wyszły z użycia.

Takiemi przysłówkami pochodnemi są naprzykład następujące:

  1. Przysłówki, powstałe z rzeczowników: codzień, dotychczas, rankiem, nocą, wieczorem, tymczasem, zresztą, powoli, wkońcu, nadzwyczaj,...
  2. Przysłówki, powstałe z przymiotników, zaimków, liczebników: dawno, prędko, jednakowo, zblizka, nagle, pokryjomu, zawsze, zanim, przedewszystkim, potym, po jednemu.
  3. Przysłówki, powstałe ze słów: jakbądź, choćby, niechby, bodaj, może; przerażająco, stojąc...