terminów gramatycznych online
spółgłoska palatalna
Język: polski
Geneza: łac. palatalis 'podniebienny'
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
- Słownik, tom VI (P-Prę): Dor/1958–1969
Spółgłoski palatalne (podniebienne). Spółgłoski artykułowane przez zwarcie lub zbliżenie grzbietu języka do podniebienia twardego, przy czym masa języka przesunięta jest ku przodowi.
Cytaty
Palatalny jęz. podniebienny: W ten sposób wymawia wiele osób z Królestwa i: poprzedza je p. spirant. Rozw. Spółgłoski palatalne. Malin. (= podniebienne czyli miękkie (np. ś, ź, ń).
Spółgłoski miękkie wymawiają się temi samemi narządami mównemi, co i twarde, z tą tylko różnicą, że przy wymawiania spółgłosek miękkich konieczne jest mniejsze lub większe przybliżenie średniej części języka do podniebienia; stąd spółgłoski miękkie nazywają się też podniebiennemi (palatalnemi).
Dawny stosunek: o po [spółgłoskach] niepalatalnych || e po [spółgłoskach] palatalnych zachowany w języku ogólnym tylko w takich szczątkach jak królewski obok ojcowski lub w nazwach miejscowych jak Sochaczew.
Na północy utrzymują się wargowo-podniebienne nawet na końcu wyrazu, coprawda tylko tam, gdzie wspiera je [spółgłoska] palatalna innych form paradygmatu, nigdy więc w imper., brzmiącym stale kup [...].
To znaczy, przed niepalatalną wcześniej rozwinęło się wyraźne a, a w dalszym ciągu å, i dlatego właśnie palatalizacja, w połabskim w ogóle słaba, utrzymała się albo stała się wyraźną zaś przed palatalną dłużej trzymało się ä lub wysokie palatalne å, i palatalizacja spółgłoski znikła; potem to ä lub å przesunęło się w a.
Natomiast już w tym najstarszym dialekcie musiała tkwić tendencja do przechodzenia mocnego jer po palatalnej spółgłosce w e, ale tylko w pewnych szczególnych warunkach. Dowodzi to zapewne konsekwentnego utrzymania palatalności spółgłoski przed ь, co się wyraża także w bezwzględnem pisaniu ь także w słabej pozycji.
Dla języka polskiego nie możemy dać absolutnej chronologji, tylko względną, mianowicie zanik palatalności spółgłosek w oznaczonych warunkach odbył się — wedle powszechnego mniemania — po przegłosach ě=>'a, e=>o' itd., jak wynika z wierny, miedny itd., zatem wprawdzie przed XII wiekiem, może nawet znacznie, ale trudno myśleć o związku genetycznym z czeszczyzną i w ogóle północno-zachodnią grupą wobec tego, że owe przegłosy są wyłączną własnością lechickiej gałęzi, więc jeszcze na gruncie lechickim spółgłoski owe musiały być palatalne.
Jako jeden z czynników zbliżenia dwu typów [czasownikowych] Oesterreicher przypomina podobieństwo dźwiękowe i pokrewieństwo znaczeniowe czasowników żąć i rznąć: „skoro żąć, żnę daje żęty, to rznąć, rznę daje rznięty. Coprawda zupełnie analogiczna forma brzmiałaby chyba rznęty, nie wolno jednak pominąć wpływu dawniejszej formy rzniony, czyli że rznięty — to wynik kontaminacji żęty + rzniony i stąd owo palatalne ń".
Palatalne, p. spółgłoski.
Spółgłoski (consonantes) rozróżniamy: [...] B. Ze względu na udział średniej części języka: ★miękkie (podniebienne, palatalne) i ★twarde (niepodniebienne, niepalatalne).
miękki [...]2. jęz.«o spółgłosce: artykułowana ze wzniesieniem środka języka ku podniebieniu twardemu: palatalna».
Podniebienny [...] ∆ jęz. Spółgłoska, samogłoska podniebienna «spółgłoska, samogłoska palatalna, miękka, zmiękczona w czasie artykulacji przez podniesienie środkowej części języka ku podniebieniu twardemu».