Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

spółgłoska palatalna

Hasło w cytatach: palatalna, palatalna spółgłoska, palatalne, palatalne ń, spółgłoska miękka, spółgłoski palatalne
Język: polski
Geneza: łac. palatalis 'podniebienny'
Dział: Fonetyka (współcześnie)
EJO 1999, 552 Definicja współczesna

Spółgłoski palatalne (podniebienne). Spółgłoski artykułowane przez zwarcie lub zbliżenie grzbietu języka do podniebienia twardego, przy czym masa języka przesunięta jest ku przodowi.

Cytaty

Palatalny jęz. podniebienny: W ten sposób wymawia wiele osób z Królestwa i: poprzedza je p. spirant. Rozw. Spółgłoski palatalne. Malin. (= podniebienne czyli miękkie (np. ś, ź, ń).

Spółgłoski miękkie wymawiają się temi samemi narządami mównemi, co i twarde, z tą tylko różnicą, że przy wymawiania spółgłosek miękkich konieczne jest mniejsze lub większe przybliżenie średniej części języka do podniebienia; stąd spółgłoski miękkie nazywają się też podniebiennemi (palatalnemi).

Dawny stosunek: o po [spółgłoskach] niepalatalnych || e po [spółgłoskach] palatalnych zachowany w języku ogólnym tylko w takich szczątkach jak królewski obok ojcowski lub w nazwach miejscowych jak Sochaczew.

Na północy utrzymują się wargowo-podniebienne nawet na końcu wyrazu, coprawda tylko tam, gdzie wspiera je [spółgłoska] palatalna innych form paradygmatu, nigdy więc w imper., brzmiącym stale kup [...].

To znaczy, przed niepalatalną wcześniej rozwinęło się wyraźne a, a w dalszym ciągu å, i dlatego właśnie palatalizacja, w połabskim w ogóle słaba, utrzymała się albo stała się wyraźną zaś przed palatalną dłużej trzymało się ä lub wysokie palatalne å, i palatalizacja spółgłoski znikła; potem to ä lub å przesunęło się w a.

Natomiast już w tym najstarszym dialekcie musiała tkwić tendencja do przechodzenia mocnego jer po palatalnej spółgłosce w e, ale tylko w pewnych szczególnych warunkach. Dowodzi to zapewne konsekwentnego utrzymania palatalności spółgłoski przed ь, co się wyraża także w bezwzględnem pisaniu ь także w słabej pozycji.

Dla języka polskiego nie możemy dać absolutnej chronologji, tylko względną, mianowicie zanik palatalności spółgłosek w oznaczonych warunkach odbył się — wedle powszechnego mniemania — po przegłosach ě=>'a, e=>o' itd., jak wynika z wierny, miedny itd., zatem wprawdzie przed XII wiekiem, może nawet znacznie, ale trudno myśleć o związku genetycznym z czeszczyzną i w ogóle północno-zachodnią grupą wobec tego, że owe przegłosy są wyłączną własnością lechickiej gałęzi, więc jeszcze na gruncie lechickim spółgłoski owe musiały być palatalne.

Jako jeden z czynników zbliżenia dwu typów [czasownikowych] Oesterreicher przypomina podobieństwo dźwiękowe i pokrewieństwo znaczeniowe czasowników żąć i rznąć: „skoro żąć, żnę daje żęty, to rznąć, rznę daje rznięty. Coprawda zupełnie analogiczna forma brzmiałaby chyba rznęty, nie wolno jednak pominąć wpływu dawniejszej formy rzniony, czyli że rznięty — to wynik kontaminacji żęty + rzniony i stąd owo palatalne ń".

Palatalne, p. spółgłoski.

Spółgłoski (consonantes) rozróżniamy: [...] B. Ze względu na udział średniej części języka: ★miękkie (podniebienne, palatalne) i ★twarde (niepodniebienne, niepalatalne).

miękki [...]2. jęz.«o spółgłosce: artykułowana ze wzniesieniem środka języka ku podniebieniu twardemu: palatalna».

Podniebienny [...] ∆ jęz. Spółgłoska, samogłoska podniebienna «spółgłoska, samogłoska palatalna, miękka, zmiękczona w czasie artykulacji przez podniesienie środkowej części języka ku podniebieniu twardemu».