terminów gramatycznych online
spółgłoska podniebienna palatalna
Język: polski
- Deklinacja I (Nominativus singularis ...., Nominativus pluralis ... Locativus dualis): Łoś III/1927
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom VI (P-Prę): Dor/1958–1969
Zob. spółgłoska palatalna
Cytaty
Palatalny jęz. podniebienny: W ten sposób wymawia wiele osób z Królestwa i: poprzedza je p. spirant. Rozw. Spółgłoski palatalne. Malin. (= podniebienne czyli miękkie (np. ś, ź, ń).
Podniebienny [...] Spółgłoski podniebienne = wymawiane miękko, pieszczenie, przy udziale języka podniesionego do podniebienia, jak p', b', ć, dź, ń, ś...
L 1. Spółgłoska przedniojęzykowa, podniebienna czyli miękka; odpowiednia jej twarda, czyli niepodniebienna jest ł. Co do natury swojej, l należy do brzmień, które nazywano dawniej płynnemi (l, r), dziś noszą one nazwę drgających. W staropolszczyźnie, przed wiekiem XVI-ym nie rozróżniano w piśmie l i ł; niekiedy miękkie l przed samogłoską wyrażano przez ly lub li (lyas, liud, dalyeko...). Od wieku XVI-go ustaliło się w piśmie i druku odróżnianie dwu tych spółgłosek, które do dziś ś. utrzymuje, tj. brzmienie miękkie l wyrażamy przez l, twarde zaś czyli niepodniebienne przez ł (daleko, łapa, stały, czoło).
Ź (ziet), litera występująca przed spółgłoską i na końcu wyrazów - w tej postaci (źle, przyjaźń, źródło, źdźbło, źrebię, łaź, gałąź, więź); przed samogłoską zaś w postaci zi, przy czym i nie wyraża w tym razie samogłoski, tylko znak zmiękczenia dla z (ziemia, ziele, ziarno, zioło, ziębić, wozie). Przed i, jako samogłoską, ziet ma postać z (zima, zipać, kozik, kozieł, wozić, łazi). Te sposoby pisania wyrażają spółgłoskę podniebienną dźwięczną (słabą), powstałą z z dopiero na gruncie polskim, przechodzącą na końcu wyrazów i w środku przed spółgłoskami bezdźwięcznymi (mocnemi) w bezdźwięczne ś: weź, maź, paź, leź, weźcie.
Ł spółgłoska przedniojęzykowa twarda czyli niepodniebienna; przy wymawianiu jej koniec języka przypiera do przednich zębów górnych. Odpowiednia jej podniebienna czyli miękka jest l (chwała chwale, stały stali, koło kole). Górnicki radził wyrażać brzmienie ł znakiem podwójnym ll (chwalla, milly), co nie przyjęło ś. Natomiast weszła w tym celu w użycie z początkiem wieku XVI-ego litera pojedyńcza ł w postaci l z kreską poprzeczną u góry (piśmie), lub (jak w druku) z kreską ukośną przez środek l.
Spółgłoski miękkie wymawiają się temi samemi narządami mównemi, co i twarde, z tą tylko różnicą, że przy wymawiania spółgłosek miękkich konieczne jest mniejsze lub większe przybliżenie średniej części języka do podniebienia; stąd spółgłoski miękkie nazywają się też [spółgłoskami] podniebiennemi (palatalnemi).
Miękczenie grup spółgłoskowych § 141. Nie tylko pojedyncze spółgłoski, ale i grupy dwu spółgłosek twardych w wyrazie (np. miasto), wskutek wpływu następującej samogłoski podniebiennej e, i, lub łącznie ze spółgłoską podniebienną j, uległy zmiękczeniu, a następnie przerodzeniu się w inne grupy.
W formach stopnia wyższego przymiotników takich, jak: biały biel-szy, śmiały śmiel-szy, zielony zieleńszy... zachowało się pierwotne e wobec następnej spółgłoski podniebiennej l, ń.
Końcowa spółgłoska bywa niepodniebienna (twarda) lub podniebienna (miękka); w wypadku pierwszym jeszcze ze względów morfologicznych rozróżniamy wyrazy z wygłosem na spółgłoskę pierwotnie niepodniebienną np. rów, dąb i z wygłosem na spółgłoskę odpodniebiennioną (stwardniałą), n. p. paw, gołąb (Gr. I, § 211).
Podniebienne, p. spółgłoski.
Spółgłoski (consonantes) rozróżniamy: [...] B. Ze względu na udział średniej części języka: ★miękkie (podniebienne, palatalne) i ★twarde (niepodniebienne, niepalatalne).
Podniebienny [...] ∆ jęz. Spółgłoska, samogłoska podniebienna «spółgłoska, samogłoska palatalna, miękka, zmiękczona w czasie artykulacji przez podniesienie środkowej części języka ku podniebieniu twardemu».
Początek rodzimej terminologii w fonetyce dał J. Mroziński.
Terminologia. Litera vocalis e — podręczna, consonans bilabialis — wargowa, labiodentalis — zębowa, dentalis — podniebienna, muta — odbita, spirans — nieodbita, liquida — płynna, oralis — nienosowa, nasalis — nosowa, fortis — mocna , lenis — słaba.