Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

stopniowanie proste

Hasło w cytatach: proste
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)

Cytaty

Przymiotnik. Stopniowanie przymiotników. Stopniowanie względne i bezwzględne. Stopniowanie proste i opisowe. Stopień równy, wyższy i najwyższy.

Przymiotniki ulegają stopniowaniu (lecz nie wszystkie): stopień równy: czysty, stopień wyższy: czystszy, stop. najwyższy: najczystszy. Jest to stopniowanie proste.

Inaczej rzecz się przedstawia w stopniowaniu prostem. Tutaj stopień wyższy i najwyższy tworzy się od równego za pomocą odpowiednich przyrostków i przedrostków.

Proste, p. zdanie; p. stopniowanie; p. wyrazy III.

Stopniowaniewzględne, np. długi, dłuższy, najdłuższy i ★bezwzględne, np. długi, przydługi, bardzo długi i t. p.; ★proste, np. piękny, piękniejszy i t. p. i ★opisowe, np. rycerski, bardziej rycerski, najbardziej rycerski.

Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].

Słowotwórstwo [...]; osnowa, temat (nie)zmienny; końcówka, przyrostek fleksyjny; wrostek, stopniowanie (bez)względne, proste, opisowe, rodzaj (nie)dokonany, jednokrotny, wielokrotny.