Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zdanie rozkazujące

Hasło w cytatach: rozkazujące
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)
EJO 1999, 690 Definicja współczesna

Zdanie żądające (rozkazujące). Jedna z odmian zdań wyróżnianych ze względny na intencję mówiącego [...], służąca do domagania się spełnienia rozkazu, prośby, nakazu, zachęty, rady itp.

Cytaty

Zdanie jestto szereg wyrazów tak ułożonych, że z nich powziąść można dokładnie o czém się mówi wyobrażenie. [...] Wyrażając myśli nasze możemy twierdzić, rozkazywać, zapytywać lub przeczyć. Stąd każde zdanie może być twierdzące, rozkazujące, pytające lub przeczące. [...] Zdanie jest albo proste albo złożone.

Główne przepisy szyku grammatycznego ściągające się szczególniéj do zdań opowiadających (повѣствовательное предложенiе) zmieniają się w zdaniu rozkazującém (повелительное предложенiе), pytającém (вопросительное) i odpowiadającém (отвѣтное).

Rozkazujące, p. zdanie III.

Zdania i równoważniki zdania rozkazujące, w których mówiący rozkazuje, zakazuje, żąda, życzy sobie, prosi itp. usiłując tak oddziałać na sposów zachowania się otoczenia (lub rzadziej siebie samego).

Zdanie rozkazujące najczęściej zawiera orzeczenie w trybie rozkazującym [...]. Aby wyrazić rozkaz w sposób łagodny, objawić życzenie, można użyć zdania z orzeczeniem w trybie przypuszczającym [...]. Trafia się, że osobowa forma trybu oznajmującego, najczęściej czasowników dokonanych, wypowiedziana z odpowiednim przyśpiewem, ma znaczenie rozkazu, prośby itp. [...]. Dla wyrażenia życzenia mamy kilka osobliwych zwrotów: są to mianowicie zdania, które zaczynają się od spójników gdyby, żeby, aby, bodaj, bodajby.