terminów gramatycznych online
tema
Język: polski
Cytaty
Pozytyw sie nie powinięn formować, ále sie powinięn w Dikcjonarzu ználeść w spadku Mianującym, będąc tęmą, to jest początkiem i spadków i stopniów.
Do piérwszéj kóniugácyéj referują słowá, których tęmá to jest najpiérwszy początek jest zakóńczóny na syllábę er.
Sposób Nieográniczóny álbo Nieskóńczóny. L'Infinitif. Ma w Fráncuskim ták ják i w Polskim czásów dwá [...]. Czás teráźniéjszy w tym sposobie jest to, co w słowie nazywamy tęmą, jako tu mieć Avoir. Czás przeszły skłáda sie u Fráncuzów z tęmy i z supiná ták: Avoir eu.
Powtornie w przeszłych czasach nieskładanych od tejże temy, jáko to je receus odebrałem, tu receus odebrałeś, il receut odebrał, etc.
Czas przeszły. A ten się bierze i za doskonały, i za niedoskonały, posiłkuje się samą temą Avoir z Supinem słowa własnego [...].
Przeprowadzona jej krytyka w stosunku do Duchênebillota budzi ciekawość, jak wyglądała ona u samego Malickiego, bo każe się spodziewać u niego i pod tym względem szeregu zmian.
Terminologia. Litera vocalis — wokala [...].
Figura simplex — figura prosta, composita — składana; thema — tema (s. 106), terminatio — zakończenie (s. 15), comparatio — (przy)stosowanie: gradus positivus — pozytyw, comparativus — komparatyw, superlativus — superlatyw, stopień najwyższy (s. 81), intensus — pokładający barzo napięty (s. 82).