Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pytanie o zdaniu

Język: polski

Cytaty

Persony lub osoby záwsze słowa powinne przodkowáć, byle nie w interrogacyach, álbo w pytániach.

Tego słowá il y en a, najczęści po pytániu w odpowiedzi záżywáją, na przykład kiedy pyta kto, y a-t-il? á jestże? odpowiadáć trzebá, oui, il y en a, jest.

O. Znak pytania kładzie się po skończonym sensie pytanie znaczącym, jak: Któż kiedy co podobnego uczynił?

Kiedy jest pytanie, to jest, kiedy mowiący pyta się o co, idzie naprzod Czynosłowo potym Zaimek, a między obiema Ciąg Złączenia. Veut-il venir? chceż on przyść?

[...] Pytajnik po zadaném pytaniu np. byłżeś? […].

Jedno tylko w języku polskim jest Słowo posiłkowe, Być , a to odmienia się dziesięcią sposobów, to jest: 1. z Twierdzeniem, 2. z Pytaniem, 3. z Przeczeniem, 4.z Przyrostnią, w tych tylko czasach w których są przyrostki, 5. z Przeczeniem i pytaniem, 6. z Pytaniem i przyrostnią, 7. z Przyrostnią i przeczeniem, 8. z Przeczeniem, pytaniem i przyrostnią, 9. w Przymiotnikach z Przyrostnią i domyślnią, 10. w Częściach mowy nieodmiennych z Przyrostnią i domyślnią.

Spojnik że nie z innemi spojnikami, ale ze słowem, pytanie oznacza, jak: byłżem, i t. d.?

Tryb Warunkowy tę ma własność: 1e, iż u końca ma spojnik by z przyrostkami słowowemi: 2e, nie jest rządzonym od innych wyrazów: 3e, daje się czasować z Pytaniem.

Ten sam zaimek: który?-która?które?, jaki?-a?-e?, kto?, co?, jest pytającym, jeżeli oznacza pytanie i ma zaraz po sobie lub na końcu zdania, pytajnik.