Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pytanie o zdaniu

Język: polski

Cytaty

Gdy jednák che, po prostu krom pytánia záżywáć będziesz, ták znáczy jáko relativum.

Persony lub osoby záwsze słowa powinne przodkowáć, byle nie w interrogacyach, álbo w pytániach.

Tego słowá il y en a, najczęści po pytániu w odpowiedzi záżywáją, na przykład kiedy pyta kto, y a-t-il? á jestże? odpowiadáć trzebá, oui, il y en a, jest.

Fráncuzi záżywáją kilkunastu krysek [...]. Siodma kryská jest znácząca pytánié, á tá się w káżdym języku pisze ták ?

Fráncuzi zawsze ( okróm w pytániu i w Parentezie ) Miánujący spadek kłádą przed słowęm.

Kiedy jest pytánié przez trzecią osobę z przyłożęnięm imienia, to sie imię kłádzié przed słowęm, á záimek zá słowęm. náp. l'homme, est-il [...].

O. Znak pytania kładzie się po skończonym sensie pytanie znaczącym, jak: Któż kiedy co podobnego uczynił?

Znaku pytania używamy po skończonym sensie pytanie znaczącym, np. [...] rozumiesz pewnie, iż z przyjaciołami masz sprawę! lecz i przyjaciele mają przyjacioł.

Kiedy jest pytanie, to jest, kiedy mowiący pyta się o co, idzie naprzod Czynosłowo potym Zaimek, a między obiema Ciąg Złączenia. Veut-il venir? chceż on przyść?

Znak pytania (?) gdy abo o co się pytamy, np. gdzie byłeś? abo gniew na kształt pytania wyrażamy, np. I pókiż tego będzie?

Do Posiłkuje czas téraźniéjszy i przyszły niezłożony trybu oznájmującégo kiedy jest przeczenie, pytanie, lub gdy się co chce wydatniéj wyrazić, tym sposobem przez wszystkié osoby i liczby w czasie térazniéjszym: I do, you do, They do.

5ty Znak, nazywa się Pytannik, czyli znak pytania (Interrogationis nota). Pisze się tak ? Oznacza on zaostrzenie głosu i pytanie.

[...] Pytajnik po zadaném pytaniu np. byłżeś? […].

Jedno tylko w języku polskim jest Słowo posiłkowe, Być , a to odmienia się dziesięcią sposobów, to jest: 1. z Twierdzeniem, 2. z Pytaniem, 3. z Przeczeniem, 4.z Przyrostnią, w tych tylko czasach w których są przyrostki, 5. z Przeczeniem i pytaniem, 6. z Pytaniem i przyrostnią, 7. z Przyrostnią i przeczeniem, 8. z Przeczeniem, pytaniem i przyrostnią, 9. w Przymiotnikach z Przyrostnią i domyślnią, 10. w Częściach mowy nieodmiennych z Przyrostnią i domyślnią.

Spojnik że nie z innemi spojnikami, ale ze słowem, pytanie oznacza, jak: byłżem, i t. d.?

Tryb Warunkowy tę ma własność: 1e, iż u końca ma spojnik by z przyrostkami słowowemi: 2e, nie jest rządzonym od innych wyrazów: 3e, daje się czasować z Pytaniem.

W miejscu przysłówka czy, używany jest, lubo nie tak powszechnie, przysłówek li, który kładzie się na końcu słowa […]. Jeśli znaczenie słowa pozwala, przysłówki te mogą także oznaczać pytanie, położone przy piérwszej lub trzeciéj osobie […].

Cośmy powiedzieli o użyciu some i any stosuje się także do tych składanych wyrazów, z tą różnicą że some przed wyrazami times i what, nie wyręcza się nigdy przez any w pytaniach, i powątpiewaniach, lecz zawsze sam się kładzie. Do you see her sometimes? czy widujesz ją czasem?

Do 2. Tudzież w pytaniach i przeczeniach.

Prócz tego w pytaniach i wykrzyknieniach, wyrazy co za znaczą toż samo co jaki? Np. Co to za człowiek? Coby to była za szkoda!

W zdaniach wyrażonych w formie pytania, piérwsze miejsce zajmują wyrazy, na których głównie polega zapytanie.

Ten sam zaimek: który?-która?które?, jaki?-a?-e?, kto?, co?, jest pytającym, jeżeli oznacza pytanie i ma zaraz po sobie lub na końcu zdania, pytajnik.

Jeżeli podmiot oznacza osobę , na jakie pytanie odpowiada?

Z przykładów powyższych okazuje się, że zdanie wyrażać może:

1)pytanie (zdanie pytające)

2) twierdzenie (zdanie twierdzące) [...].