terminów gramatycznych online
teoria języka
- Dodatek drugi: Szum/1809
- Oddział IV. O literaturze dawnych Indian: SkorM/1816
- Wstęp: Mał/1879
Teoria języka. 1. Nauka o istocie i strukturze jęz. Różne szkoły przypisują t. jęz. różne zakresy. W najszerszym ujęciu zalicza się do nie, zarówno t. gramatyki, jak i i. użycia jęz. i jego rozwoju historycznego, a także takie zagadnienia, jak uczenie się (akwizycja) jęz.. związek jęz. z myśleniem, stosunek jęz. do społeczeństwa itp.
Cytaty
Nie dość jest poznać i nauczyć się wszystkie prawidła grammatyczne, Teorią języka: lecz trzeba je umieć przystosować praktycznie.
Usiłujący zgłębić wzorowe prawidła o nauce Języka i wymowie, czyli łącząc to razem o Filologii, znajdzie to w szacownym zdań (Aphorismów) zbiorze, [...], jako też w wielu innych rozprawach, w których teoria Języka, równie logicznie, jak dowcipnie jest rozebrana.
Na wszystkie w zakresie gramatyki powstające pytania dlaczego? daje odpowiedź zawsze tylko historya języka. Bez historyi, nie ma racyonalnéj teoryi języka. Z tego stanowiska też dokonana w tej gramatyce jest część nazwana Głosownią, równie jak i Etymologia, w któréj dzisiejsza polszczyzna daje się widzieć w swojéj całkowitéj genezie, w swoim zawiązku i wszystkich dalszych postępach aż do chwili obecnéj.