Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

czystość języka

Język: polski
Dział: Kultura języka (współcześnie)
EJP 1991, 51 Definicja współczesna

Czystość języka teoretycznie polega na nieobecności w nim elementów przejętych z obcych języków. W tym sensie jednak jęz. czystych, tzn. całkowicie pozbawionych obcojęzycznych zapożyczeń, nie ma. W praktyce zasada ochrony cz. j., jako jedno z najstarszych kryteriów poprawności, ogranicza się do przeciwstawiania się zapożyczeniom nowym i uznanym za niepotrzebne.

Cytaty

Czystość języka. Reinigkeit der Sprache. pureté d'une langue; le purisme.

Puryzm, u, blm. m. (z łać.) czystość języka, przestrzeganie czystości języka, t. j. niemieszanie cudzoziemskich wyrazów, albo zwrotów.

Uważać na poprawność czyli czystość języka.

Barbaryzm, u, lm. y usterka przeciw czystości języka, makaronizm.

Czystość, i, blm., † Czystota [Czystota], † Czystoć, 1. rz. od Czysty: Cz. w ubraniu, C. obyczajów, zamiarów serca. C. języka, wysłowienia, tonu. C. rysunku.

W książce „O naukach wyzwolonych w powszechności i szczegulności księgi dwie od X. Ignacego Włodka napisane i do druku podane w Rzymie r. 1780" na str. 330 znajdujemy poglądy autora na to, kiedy i jakie wyrazy obcego pochodzenia mogą być w języku polskim dopuszczane. Czytamy tam: „Czystość języka polskiego zawisła na słowach w cale polskich, po wtóre na ich dobrym zażywaniu."