terminów gramatycznych online
gramatycznie
Język: polski
Cytaty
Gramatycznie; po gramatycku, adv. Grammaticalisch. en grammairien; selon les régles de la grammaire.
GRAMATYCKI, -a, -ie, GRAMATYCZNY, -a, -e, od gramatyki [...]. Gramatycznie, po gramatycku, po gramatycznemu, adverb.
Takowe niepotrzebne przez ludzi takich poczynione wyimki, którzy języka żadnego grammatycznie nie umieją, trzeba poprawiać i wykorzeniać.
Przy zamianie głosek, bardzo dobra jest okoliczność nadmienić o źródle, z którego język polski wypłynął. Rzecz ta powinna interesować każdego Polaka, który język swój kocha i grammatycznie się go uczy.
W czwartym wyrażenie „szczęśliwy wiek młody" grammatycznie takby się powiedziało „młody wiek jest szczęśliwy"; lecz przełożone w niem zostały wyrazy z opuszczeniem łącznika, dla przyczyny wymienionéj w objaśnieniu pierwszego przykładu.
Grammatycznie, ps. po grammatycznemu, według grammatyki.
Gramatycznie przysłów. od gramatyczny: Z dwóch form: wylękły i wylękniony gramatycznie bardziej uzasadniona jest pierwsza. DOR. Gram. I, 259. Lud gramatycznie nie rozumuje, posługuje się formami językowymi nieświadomie, kierując się tylko panującym w jego środowisku językowym zwyczajem. SZOBER Straż. 156. Trzeba się nauczyć pisać gramatycznie. Tyg. Ilustr. 20, 1900. Po południu powtarzano lekcje ranne, rozbierano gramatycznie napisane przez uczniów rozprawki. ŁUKASZ. Hist. I, 219. // L.