Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pauza w mowie

Język: polski
Geneza: łac. pausa 'przestanek, koniec'
Dział: Ortofonia (współcześnie)
EJO 1999, 427 Definicja współczesna

Pauza. Odcinek pusty w linii fali głosowej, wtórnie — element zerowy w ciągu fonicznym. Pełni delimitacyjną funkcję, gdy pokrywa się z granicą między jednostkami wyrazowymi lub zdaniowymi. Może odpowiadać członowi podlegającemu elipsie [...].

Cytaty

[...] w Księgach Cerkiewnych, że się te znaki zachowują [...] Trzeci Akcent nazywa się Варíа. Accentus gravis `. Ma miejsce nad Głośną zamykającą Dykcyę. Na przykład: Божєствò, Вєселю̀. na znak także tam pauzy, albo pociągnienia dchem tej syllaby.

[...] w Księgach Cerkiewnych, że się te znaki zachowują [...] Drugi nazywa się Ѻ̑́ѯíа: Accentus Acutus, ʹ. Ma miejsce w srzodku, lub w początku Dykcyi z Psylią; znak jest pauzy na tym miejscu w wymawianiu. Na przykład Ѻ̑́тє́цъ, А̑́да́мъ.

Pauzy, czyli przestanki, stosownie do znaków ortograficznych w Grammatyce na K. 15. wyliczonych, podobnież zachowywać należy; bez tego rzecz byłaby ciemną i niezrozumiałą.

Inna postać Wisarga jest to znamie [...], które wyłącznie przed क् k' i ख् kh' kładzie się i tylną częścią języka wymawiać się powinno, gdy tym czasem znamie ( ः) przed प् p', फ् ph' i przed ustankiem (pauza) stoi, i podniebieniem wymawiać się winno.