Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

forma deklinacyjna

Hasło w cytatach: formy deklinacyjne
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

W innych językách, np. w Łácińskim najwięcej różność Form Déklinacyjnych miarkujé się, po zákończeniu pierwszego Przypadku [...]

§ 42. Rzeczowniki ogół i szczegół zachowują swój akcent na pierwszej zgłosce we wszystkich swoich formach deklinacyjnych, nie przechodzących trzech zgłosek, np. ogółu, ogółem, wogóle.

Fleksja, i, lm. e gram. 1. właściwość pewnych języków odmieniani zakończeń ich wyrazów. 2. zasób form deklinacyjnych i koniugacyjnych. 3. część gramatyki o odmianach wyrazów obejmująca wykład deklinacji i koniugacji in. o d m i e n n i a. <Łć. flexio>

Odmiana wyrazów według przypadków nazywa się deklinacją, a formy przypadkowe - formami deklinacyjnymi.

Mianowicie odrębnie od przysłówków dłužy, lep'i formy deklinacyjne brzmią tei ̯ dobrei ̯ [...].

Niektóre formy deklinacyjne lub konjugacyjne nie mają wcale końcówki, brzmią więc tak samo, jak temat, a mimo to mają znaczenie przypadku lub osoby, gdyż brak końcówki dostatecznie wyraźnie odróżnia je od innych przypadków lub osób np. płot, zięć, pań i t. d.

§ 4. Zasób form deklinacyjnych i konjugacyjnych zmniejszył się w czasach historycznych, gdyż liczba podwójna wyszła z użycia na gruncie języka literackiego.

Deklinacyjny przym. od deklinacja [...] 2. w zn. 2: Paradygmat — zespół form deklinacyjnych lub koniugacyjnych, inaczej wzorzec deklinacyjny lub koniugacyjny. DOR.Gram. 1, 23.