Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

deklinacja mieszana

Hasło w cytatach: deklinacya mięszana
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Niektóre rzeczowniki męskie na: ia, jak; hrabia, margrabia, sędzia, tudzież imiona żeńskie rodowe, lub oznaczające godność tytularną, na: ina, yna, na, mają deklinacyę mięszaną, tj. odmieniają się dwojako: rzeczownikowo i przymiotnikowo — jak to się okaże na wzorcach, poniżej zamieszczonych.

Deklinacja rzeczowników – męska, żeńska, nijaka, mieszana.

Deklinację rzeczowników podzielił Zjazd na męską, żeńską, nijaką i mieszaną a więc wprowadził praktyczną nowość.

Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.

Deklinację mieszaną obejmują rzeczowniki, które w swych formach przypadkowych wykazują różne typy deklinacyjne, nap. wojewoda (w liczbie pojed. jak chata, w liczbie mnogiej według deklinacji męskiej); - sędzia (niektóre formy według dekl. przymiotnikowej, inne według deklinacji rzeczownikowej).

Deklinacja, odmiana imion i zaimków przez przypadki: 1. deklinacja rzeczowników: a) ★męska, np. syn, syna i t. d. b) ★żeńska, np. rzeka, rzeki i t. p. c) ★nijaka, np. dziecko, dziecka i t. d. d)mieszana, np. wojewoda, wojewody..., wojewodowie...

Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].

Fleksja, deklinacja męska, żeńska, nijaka, mieszana, odmiana, forma męskoosobowa, rzeczowa, rzeczownikowa przymiotników [...].