Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

deklinacja rzeczowników

Hasło w cytatach: deklinacya rzeczownika, deklinacya rzeczowników
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Caly zasób odmian czyli form, właściwych imieniu, nazywa się deklinacyą. Rzeczowniki zatém, przymiotniki, liczebniki i zaimki deklinują się. [...] Przejdziemy najprzód teoryą deklinacyi polskiéj, a przede wszystkiém deklinacyą rzeczowników.

* Deklinacya zaimkowa rozwinęła się wprawdzie na podstawie tych samych zasad, co deklinacya imion (rzeczowników): do ustroju jéj pierwotnego wszelako domieszało się w najodleglejszych już wiekach tyle właściwości odrębnych, że stanowi ona nie tylko w polskim, ale i w każdym innym języku deklinacyą osobną.

Wszystkie te przypadki nazywamy odmianą albo z łacińska deklinacyą rzeczownika.

Deklinacja rzeczowników.

§ 52. Podział na deklinacje rzeczowników. Nazwą deklinacji oznaczamy nie tylko odmiany imion w ogóle, lecz również pewne klasy rzeczowników, ułożone w pewien system, podług ich zakończeń i rodzajów. Stosownie do tego ujmujemy wszystkie rzeczowniki polskie w cztery oddzielne deklinacje, różniące się od siebie stałemi znamionami.

Deklinacja rzeczowników – męska, żeńska, nijaka, mieszana.

Deklinację rzeczowników podzielił Zjazd na męską, żeńską, nijaką i mieszaną a więc wprowadził praktyczną nowość.

Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.

Deklinacja, odmiana imion i zaimków przez przypadki: 1. deklinacja rzeczowników: a) ★męska, np. syn, syna i t. d. b) ★żeńska, np. rzeka, rzeki i t. p. c) ★nijaka, np. dziecko, dziecka i t. d. d) ★mieszana, np. wojewoda, wojewody..., wojewodowie...