Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

deklinacja męska

Hasło w cytatach: deklinacya męska, deklinacyja męska
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

  1. Deklinacya (męska).

I tu znowu rzeczowniki męskie na a, jak: sędzia, hrabia, obrońca, mówca, itp., przechodzą w liczbie mnogiéj do deklinacyi męskiéj.

Deklinacja I, męska, obejmuje rzeczowniki rodzaju męskiego, zakończone w mianowniku liczby pojedyńczej na spółgłoskę; np. pan, lew, rolnik, gość, kraj ; nadto męskie zdrobniałe na o, np. Kazio, wujcio.

Deklinacja rzeczowników – męska, żeńska, nijaka, mieszana.

Deklinację rzeczowników podzielił Zjazd na męską, żeńską, nijaką i mieszaną a więc wprowadził praktyczną nowość.

W podręcznikach Kryńskiego i Steina-Zawilińskiego były również 4 deklinacje: męska, nijaka (o - e, ę), żeńska na a, i, żeńska na spółgł. zmiękczoną).

Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.

Deklinacja męska, obejmuje rzeczowniki rodzaju męskiego, zakończone w mianowniku liczby pojed. na spółgłoskę twardą lub miękką, oraz zdrobniałe na -o, naprz. chłop, krzak; koń, niedźwiedź; Władzio; wujcio.

Deklinacja, odmiana imion i zaimków przez przypadki: 1. deklinacja rzeczowników: a)męska, np. syn, syna i t. d. b) ★żeńska, np. rzeka, rzeki i t. p. c) ★nijaka, np. dziecko, dziecka i t. d. d) ★mieszana, np. wojewoda, wojewody..., wojewodowie...

Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].

Fleksja, deklinacja męska, żeńska, nijaka, mieszana, odmiana, forma męskoosobowa, rzeczowa, rzeczownikowa przymiotników [...].