terminów gramatycznych online
forma koniugacyjna
Język: polski
- Głosownia: Mał/1879
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- O zdaniu złożonym: Kras/1897
- Odmiennia (fleksja) uwagi ogólne: Łoś III/1927
- Przypisy do rozdziału IX: Kop/1778
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, tom III (H-K): Dor/1958–1969
- Uwagi ogólne: ŁośFl/1923
- Źródłosłowy czasowników: Trz/1865
Cytaty
[...] á przéz te Céchowe wokálé rozéznawáć Słowá, do której Formy Koniugácyjnej naléżeć máją.
§. 336. Wszystko, co dotychczas powiedziano o budowie form konjugacyjnych, odnosi się tylko do czasów, imiesłowów, itd. niezłożonych.
Pierwszym źródłosłowem nazywa gramatyka ten, z którego się czas teraźniejszy, czas przeszły niedokonany, tryb rozkazujący i imiesłowy czasu teraźniejszego urabiają, drugim zaś ten, z którego reszta form konjugacyjnych powstaje.
Z czasu teraźniejszego wcisnęło się to znamię z podwojoném n, a więc w postaci nan=ną i w inne formy konjugacyjne, i dla tego obecnie za przyrostek czasowy słusznie uważaném być może.
§. 76. llekroć wyraz z takiém o albo a z natężonego tylko e powstałém, np. popiół - czy to w jakim innym deklinacyjnym przypadku np. popiele, czy w dalszéj jakiéj formie konjugacyjnéj np. od miał mieli, [...]: w takich razach najczęściej owo o i a zwątlają się napowrót w e. Nazwijmy to ODWĄTLENIEM (Umlaut?)
[…] O znaczeniu form koniugacyjnych w zakresie zdania pojedynczego: […] Jak deklinacja (sama lub z pomocą przyimków) umożebnia sprawowanie pewnych funkcji w zdaniu imionom, tak koniugacja służy czasownikom do wyrażenia różnych względów, jakim podlega orzeczenie zdania; zaś przysłówki formalne są pomocnikami koniugacji.
[…] Temu stosunkowi względu podlega: […] 3) Oprócz tego podlega jeszcze użycie form koniugacyjnych w zdaniu pobocznym pewnemu względowi na podmiot lub orzeczenie zdania nadrzędnego […].
Fleksja, i, lm. e gram. 1. właściwość pewnych języków odmieniani zakończeń ich wyrazów. 2. zasób form deklinacyjnych i koniugacyjnych. 3. część gramatyki o odmianach wyrazów obejmująca wykład deklinacji i koniugacji in. o d m i e n n i a. <Łć. flexio>
Niektóre formy deklinacyjne lub konjugacyjne nie mają wcale końcówki, brzmią więc tak samo, jak temat, a mimo to mają znaczenie przypadku lub osoby, gdyż brak końcówki dostatecznie wyraźnie odróżnia je od innych przypadków lub osób np. płot, zięć, pań i t. d.
§ 4. Zasób form deklinacyjnych i konjugacyjnych zmniejszył się w czasach historycznych, gdyż liczba podwójna wyszła z użycia na gruncie języka literackiego.
Koniugacyjny przym. od koniugacja (w przykładach w zn. 2): Zespół omówionych form strony, osoby, czasu, rodzaju, trybu i liczby składa się na całość form koniugacyjnych. DOR. Gram. I, 241. Ten sam czasownik może mieć w swym systemie koniugacyjnym formy rdzenne i formy rozwinięte. Polonist. 5, 1946, s. 44. // SW.