Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

Lautlehre

Język: niemiecki

Cytaty

Należy się przedewszystkiém obeznać bliżéj z głoskami, jako najpierwszymi elementami mowy naszéj. Ta część gramatyki zowie się Głosownią (Lautlehre).

[...] Wyśledzić wzajemny stósunek do siebie tych cząstek wyrazowych i zarazem prawa i zásady, na których się ten stosunek opierá, jest zadaniem tak zwanéj głosowni. Jakkolwiek głosowniá, którą Niemcy nazywają Lautlehre, jest częścią gramatyki rozwáżającą, że tak rzekę, zewnętrzny czyli zmysłowy ustrój i budowę języka, jest jednakże nader wáżną nauką, gdyż bez dokładnego i umiejętnego poznaniá zewnętrznego ustroju i budowy języka, trudną i prawie niepodobną jest rzeczą, uporządkować i rozpoznać prawa językowe wewnętrznéj, czyli duchowéj doniosłości każdego języka [...].

Zadaniém polskiéj głosowni (Lautlehre) jest ukazać wszystkie brzmienia czyli głoski, jakie nasz język posiada; następnie wyjaśnić naturę każdego z tych brzmień z osobna; na koniec opisać wpływy, jakie jedna głoska na drugiéj wywiera, jeżeli się z nią w jednéj syllabie albo w jednym i tym samym wyrazie styka.