Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

sylaba długa

Hasło w cytatach: (―), (―), (v̅), długie syllaby, sylaby długie, syllaba długa, syllaby długie
Język: polski

Cytaty

P. Co jest ilkość sylab po Łacinie quantitas? O. Jest wymiar czasu na dłuższe lub krotsze wymawianie syllab, ktore tedy z przeciągiem wymawiają się, długiemi; krotkiemi, ktore prędko zbiegają się, ktore zaś obiema sposobami wymawiać się mogą, albo przynajmniej w wierszu zażywać, spolnemi nazywamy.

P. Czy nie ma jakich znakow nad Syllabami, dla ich ilkości poznanania kłaść się zwykłych? O. Przedłużających się w mowie Syllab znak jest taki (―) Skracających się taki -- (v) Spolnych był używany taki (o) Przyzwoiciej jednak mogłby się używać z oboch pierwszych złożony taki -- ()

Ilkość Sylab po Łacinie zwana quantitas jest wymiar czasu na dłuższe lub krotsze wymawianie sylab; ktore tedy z przeciągiem wymawiają się, długiemi; krotkiemi, ktore prędko zbiegają się; ktore zaś obiema sposobami w wierszu brać się mogą, spòlnymi nazywamy.

Sylab przedłużających się w wymawianiu znak jest taki () Skracających się taki. (v) Spolnych, niby złożony z oboch, taki (o)

P. Czy są syllaby długie i krotkie? O. Są: bo długa Głoska czyni syllabę długą, a krotka Głoska czyni syllabę krotką.

Polacy przyjęli za prawidło, aby w każdym wyrazie przedostatnią syllabę długo, a wszystkie inne krótko wymawiać; w rosyjskim i słowiańskim w wyrazach pierwotnych też jest tak, ale w pochodnych wymawiają się te syllaby dłużej, które są w pierwotnych długie, w wiele wyrazach jest też i pierwsza albo też ostatnia syllaba długa.

Syllaba, na którą akcent pada, z większym przyciskiem wymówić się koniecznie musi, a tym sposobem stać się mniej króką od innych nieakcentowanych: ztąd długie będą syllaby tylko te, na których oprzeć się może akcent.