terminów gramatycznych online
migi
- Deklamatoryka: Szum/1809
- Mowopisownia polska (Grammatica Polonica): Oż/1883
- Nauka I. O wyrazach, zgłoskach i głoskach: Sier/1838
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału I: Kop/1785
- Rozdział I. O wewnętrznem wyrazów znaczeniu: Kop/1783
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, tom VI. i ostatni (U-Z): L/1807–1814
- Wstęp: Szt/1854
Cytaty
Migi czyli poruszénié pewné ciała, mianowicie twárzy jako są piérwszym i pospolitym językiém: tak dopomágają wielce do zrozumiéniá, i nawzajém do pokázania wewnętrznégo czucia.
Cóż są Migi? Oto widzialná postać, którá się w powiérzchownych ciała częściach wydaje. Cóż té różną postać robi w powiérzchownych ciała częściach?
Głos zdaje się być gatunkiém tylko, albo częścią mig z których gdy tamté dlá oká, tén dlá uchá maluje myśl wewnętrzną.
Migami nazywám wszelką widzialną ciała podać sprawioną przez ruch, który od wewnętrznych ciała części przechodzi do zewnętrznych.
ZNAK, -u, m. [...]. – Na migi tylko z sobą mówili przez znaki. Otw. Ow. 141.
Deklamatoryka uczy języka giestowego, który się z rozmaitych min, mig i giestów składa. — Celem Deklamatoryki jest: aby rzecz, ktorą ustnie językiem głosowym komu opowiadamy, przy dodanych stosownych migach, minach i giestach, tem lepiej się podobała i tem żywsze wrażenie na słuchacza sprawiła.
Aby migi (ruszania i stan oczu), i miny (ruszania i stan twarzy i czoła), dobrze udawać, trzeba się w tem tak przed zwierciadłem ćwiczyć, aby każdego razu, podług upodobania swego, zaczerwienieć się albo zbiednieć, śmiać się albo płakać można.
Malowanie giestami, migami i minami trzeba też dobrze posiadać, to jest: dla tem żywszego przedstawienia rzeczy i mocniejszego wrażenia w słuchaczu, trzeba giestami rąk, migami oczu, i minami twarzy, to samo prawie wyrażać, co się głosem, oznacza.
Tu należą migi zastępujące mowę ustną, mianowicie u głuchoniemych, którzy daru mowy nie mają.
Znaki widzialne, to jest poruszenia ciała czyli jesta, słowem: migi.
Mowa ogólnie uważana jest trojaką: ustną, pisaną i migową. Ustną jest, gdy rozmawiamy między sobą; pisaną, gdy czytamy pisma, książki i d. i migową gdy przez migi, to jest znaki chcemy zmówić się z głuchoniemym, lub niemowlęciem w kolebce, alboli też z dorosłymi nieumiejącymi.
Mowa, y, lm. y, [Mówa] 5. to, co mówią, mówienie: Mową wyrażamy myśli. Mowa myśli jest tłomaczem. Grzeszyć myślą, mową i uczynkiem. M. składa ś. z wyrazów. M. ustna, pisana. Żywa M. Chm. (= żywe słowo). M. z kim = rozmowa, dyskurs, djalog. Niema M. (= rozmowa na migi). Do czego ta M. zmierza? (= te słowa)