terminów gramatycznych online
rodzaj nieoznaczony
Cytaty
Liczebniki bywają powodem nieprawidłowej składni, łączą się bowiem z rzeczownikami następnym sposobem. Dwa, oba, trzy, cztéry, z rzeczownikami rodzaju nieoznaczonego, zgadzają się podług ogólnego prawidła. [...] Gdy jednak te wyrazy kładą się po rzeczowniku, wtedy rzeczownik z lgo lub 4go przyp. przechodzi na 2gi; liczebnik pozostaje niezmieniony; słowo zaś, które z lszym przypadkiem zgodzić wypadało, kładzie się nieosobiście.
Ze względu na płeć rzeczowników żywotnych rozróżniamy dwa rzeczywiste rodzaje: rodzaj męzki i żeński, trzeci zaś jest rodzajem gramatycznym nijakim, a właściwiéj mówiąc nieoznaczonym, bo każdy rzeczownik żywotny swój rodzaj ma, tylko że my nie zawsze go oznaczamy [...]. Nieżywotnym rzeczownikom nadajemy rodzaj albo z podobieństwa ich zakończeń, do zakończeń rzeczowników żywotnych, albo ze względu na zwyczaj, który je w tym lub owym rodzaju każe uważać.
W rodzaju nieoznaczonym uważają się także rzeczowniki, które jednakowo służyć mogą rodzajowi męzkiemu albo żeńskiemu, dopóki nie są jasno określone przez zaimek, albo téż przymiotnik [...] także wszystkie rzeczowniki złożone.