Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

stopniowanie foremne

Hasło w cytatach: foremne stopniowanie, forémné stopniowanie, stopniować się foremnie
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Stopniowanie jest czworakie: 1) foremne, 2) półforemne, 3) nieforemne, i 4) niezwyczajne.

Forémné stopniowanié robi się tak: zakończoné na gi odmiéniają gi na iszy, np. ubo­gi uboższy: zakończoné na eki, oki odmiéniają eki, oki na szy, np. daleki széroki, dalszy szérszy: ale wysoki na wyższy.

Przymiotniki polskie stopniują się albo foremnie albo nieforemnie.

O stopniowaniu przymiotników. Przymiotniki polskie stopniują się albo foremnie albo nieforemnie. Foremne stopniowanie robi się podług następujących prawideł. 1) Ze stopnia równego przerabia się wyższy przez wtrącenie przed i lub y głoski sz, po czém i na y zamienić należy [...]; z tego zaś przez dodanie na początku głoski naj, albo po staropolski na, powstaje najwyższy [...]. 2) W przymiotnikach, w których przed końcową samogłoską, stoją spółgłoski d, k, ł, n, r, t, w, poprzedzone od innych spółgłosek dla ułagodzenia brzmienia, głoski te miękczą się [...], a potém kładzie się przy nich éj przed szy [...]. 3) Jeżeli zaś przed końcową samogłoską, tedy ta przed szy miękczy się [...], bez wtrącenia ej [...] 4) Zakończone na ący mają w stopniu wyższym ętszy [...] 5) Zakończone na ki, zamieniają tę głoskę na szy, a jeżeli przed k stało s lub z, to zamienia się na ż, a poprzedzające tę głoskę ą na ę [...]. 6) Zakończone na eki, oki, po zamianie ki na szy, wyrzucają e, o, a jeżeli po ujęciu tych, zbiegło się s lub z ze głoską szy, takowe przechodzi na ż [...]. 7) Dwojaki mają stopień wyższy: bystry, strzszy, strzejszy, cierpki, pszy, czejszy [...]

W stopniowaniu foremnem dodaniem końcówki szy, oznaczamy, że przymiot ze stopnia równego przechodzi na wyższy, a do wyrazu oznaczającego stopień wyższy, dodając na początku naj, podnosimy przymiot do stopnia najwyższego.