terminów gramatycznych online
słowotwórstwo budowa, tworzenie wyrazów
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- System gramatyczny: Gaert/1927
- Słownik, tom VIII (S-Ś): Dor/1958–1969
- Słowotwórstwo: PolTerm/1921, Król/1922
Słowotwórstwo. Obok fleksji dział morfologii, którego przedmiotem jest analiza zespołu środków formalnych, służących w danym jęz. jako wykładniki stosunku fundacji, zachodzącego między jednostkami leksykalnymi (leksemami) danego języka.
Cytaty
Dzisiaj jedni piszą bajronizm, uważając, że w wyrazie, utworzonym według praw słowotwórstwa polskiego, powinna być pisownia w całości polska.
Słowotwórstwo (nauka o budowie wyrazów).
Słowotwórstwo. (Nauka o budowie wyrazów).
Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo).
Nadto są tu jedyne w Polsce wyrównania morfologiczne między tematami niegdyś podniebiennemi a niepodniebiennemi, mianowicie: [...] nawet w słowotwórstwie [...].
b. z zakresu słowotwórstwa wymienię tu nadanie morfologicznego znaczenia uprawnionym pierwotnie w pewnych warunkach głoskom ch sz s ś i tworzenie nowych»pierwotnych«, przez co wraz z odcieniami znaczeniowemi powstają nowe oboczności fonetyczne.
Mimo to we wszystkich gramatykach języków arjoeuropejskich te końcówki-sufiksy rozpatrywane bywają w dziale, poświęconym fleksji, i my również do fleksji je przenosimy; idąc przeto za ogólnym zwyczajem, w dziale słowotwórstwa weźmiemy pod uwagę tylko budowę tej części czasownika, z którą się owa końcówka-sufiks łączy, a która według naszej nomenklatury nie tematem, lecz pniem nazwana być winna.
Naukę o wyrazach nazywamy morfologją czyli nauką o formach. Morfologja zawiera dwa działy: słowotwórstwo, badające formy wyrazów w związku z ogólnem znaczeniem wyrazu, bez względu na jego rolę w zdaniu, oraz fleksję, która zajmuje się formą wyrazu z uwagi na jego znaczenie w związku z innemi wyrazami w zdaniu.
Słowotwórstwo n III, Ms. ~twie, blm 1. jęz. «nauka o budowie wyrazów» [...]. 2. rzad. «tworzenie wyrazów».
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Słowotwórstwo: wyraz prosty, złożony; złożenie (właściwe), zestawienie, zrost, rdzeń, pierwiastek, wyraz rdzenny, (nie)rozwinięty, przyrostek (słowotwórczy), żywy, martwy [...].