Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

klasa druga

Hasło w cytatach: 2-a klasa, 2ga klasa, druga klasa, II. klasa, IIa klasa, kl. II, klasa 2.
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Prof. Mikłosicz ten szereg 3ci gromady 1éj zalicza do swej Iléj klasy i wywodzi niestosownie formy osobowe czasu teraźniejszego od temátu kończącego się na , zamiást wprost od tematu na n.

[…] Do 2éj klasy náleżą słowa pochodne, urobione w formach osobowych pogłosem n, w formach zaś bezosobowych pogłosem […].

Do drugiej klasy należą same słowa pochodne, tj. takie, których źródłosłów nie jest czystym pierwiastkiem, lecz połączonym z przyrostkiem n lub nę (ną). Wyraz bezokoliczny słów tej klasy kończy się na nąć.

II. klasa: Słowa dwutematowe, z tematem przybierającym w czasie teraźn. itd. przyrostek n, w bezokoliczniku zaś , np. dźwign-ę — dźwig-ną-ć.

II. Klasa

§. 269. Słowa z tematem, zakończonym w formach teraźniejszo-czasowych na przybrane n, w bezokolicznych zaś na nę, ną, np. dźwignę, dźwignąć.

Do 2-iej [klasy] należą czasowniki zakończone na er, na prz.: vender (sprzedawać), viver (żyć) [...].

Czasowniki podzielone są na 2 koniugacje. I -ę klasa 1. -ę -esz (temat zmienny) nios-ę niesi-esz, klasa 2. -ę -esz (temat niezmienny), pisz-ę, pisz-esz, klasa 3. -ę -isz (-ysz) nosz-ę, nos-isz, słysz-ę, słysz-ysz II -m działa-m, umie-m.

W konjugacji -ę - esz [...] W klasie drugiej temat czasu teraźniejszego kończy się przyrostkiem -ej-, temat czasu przeszłego - przyrostkiem -e- : -a-. Naprz. siwi-ej-ę : siwi-eć : siwi-a.

U Słowińców nadto w kl. II występuje krótkość w imp. (w inf. nie) [...].

Prawdziwe wahanie mamy, zdaje się, tylko w drugiej klasie [...].

Czasowniki klasy drugiej, typ dźwignę, przedstawiają podobny stan rzeczy. Pnie ze zgłoską rdzenną akutową wykazywały oczywiście tak czy owak skrócenie i to jest powszechnie utrzymane.