Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

nauka o formach

Hasło w cytatach: nauka o formach wyrazowych
Język: polski
Dział: Fleksja, Morfologia, Słowotwórstwo (współcześnie)

Cytaty

Zamierzamy w obecnéj części gramatyki obeznać się ze wszystkiemi odmianami czyli formami, na jakie naginać można tak imie, jak słowo. Ta część nazywa się przeto nauką o formach (czyli Flexyą).

[...] Piérwoskładnią dzielą Niemcy na słowotwórstwo (Wortbildungslehre), podające prawidła urábianiá temátów, tak jimionowych, jako i słownych, i na naukę skłanianiá (declinatio) i spajaniá (conjugatio), w skutek czego powstają także s piérwiástków i temátów wyrazy za pomocą końcówek, oznaczających zarazem stosunki pojęć do siebie. Obie te nauki obejmują Niemcy pod názwą Formenlehre, t. j. nauki o formach wyrazowych, i słusznie, gdyż piérwiástek lub temát jest, że tak rzekę, treścią, czyli materyją pojęciá; w połączeniu zaś s końcówkami, oznaczającemi stosunek pojęć do siebie, nabywá ta treść pojęciá pewnéj formy w mowie jafeckiéj [...].

Podług tego naukę gramatyki polskiej dzielimy na trzy części. – Część pierwsza obejmuje prawidła tyczące się głosek czyli liter; część ta nazywa się głosownią. – Część druga obejmuje prawidła tyczące się wyrazów; część ta nazywa się nauką o odmianach lub formach. – Część trzecia obejmuje prawidła tyczące się budowy zdań; część ta nazywa się składnią.

Zamierzamy w obecnéj części gramatyki obeznać się ze wszystkimi odmianami czyli formami, na jakie naginać można tak imię, jak słowo. Ta część nazywa się przeto NAUKĄ O FORMACH (czyli Flexyą albo Morfologią).

Naukę o wyrazach nazywamy morfologją czyli nauką o formach.