Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

imię swojskie

Hasło w cytatach: imie swojskie, imiona swojskie, imiona swojskié, swojskie imię, swojskié imiona
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Imiona są wielorakie. Nomen substantivum: Imie istotne, krocej: Istotnik, albo Rzeczownik. [...] Nomen vernaculum: Imie swojskie, rodackie. Nomen peregrinum: Imie obce, cudzoziemskie.

Imiona[...] Swojskié, to jest włáści­wie Polskié, np. izba.

Swojskié Imiona 4.

3) Rodzaju nijakiego są wszystkie imiona swojskie zakończone na e, ę, o; z których ę służy samym tylko żywotnym, np. dziecię, źrebię, brzemię, czucie, złoto, srebro […].

Częstokroć imiona tak swojskie, jak cudzoziemskie, chociaż odmieniają swoje zakończenie, przecięż nie odmieniają rodzaju.

Za stałą zasadę wobec tej chwiejności końcówek w drugim wzorcu można tu tylko tyle uważać, że wszystkie swojskie imiona na ja, ca, dza, sia, zia, np. szyja, żmija, nadzieja, praca, przędza, Kasia, buzia, wyłącznie mają ę; wszystkie znowu cudzoziemskie na ia (ya), np. linia, racya, mają ą; równie także i wszystkie nasze na i, np. pani, bogini, także mają ą.

Wyrażanie w piśmie zakończenia tych form przez -ij, -yj, zamiast przez ji, nie jest słuszne, gdyż sprzeciwia się powszechnemu wymawianiu. Chęć odróżnienia w ten sposób form liczby mnogiej od form licz. pojed. nie może tu znaleźć usprawiedliwienia wobec faktu, że język żywy ogółu różnicy tej nie wyrobił i to nie tylko w rzeczownikach przyswojonych (religji, pensji), ale także w całej licznej gromadzie imion swojskich, utworzonych za pomocą przyrostka -nia (łaźni, pochodni...) i innych, wyżej przywiedzionych.