terminów gramatycznych online
pierwiastek zaimkowy
Język: polski
- Etymologia (Słoworód): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- Tworzenie się i skłanianie zajimków, jako też skłanianie zajimkowe przymiotników: Malin/1869
- Wstęp obejmujący pogląd na Głosownią i pojęcie Pierwoskładni: Malin/1869
Cytaty
Pierwiastek przeto nie stanowi żadnego słowa osobnego, lecz jest to tylko źródłosłów wyrazów pierwotnych. Wyrazami pierwotnymi są zaś prawie zawsze czasowniki (klasy Iszéj); niekiedy i zaimki, np. kto (kъ-to). Z téj też przyczyny dzielą się pierwiastki na słowne (Verbalwurzeln) i zaimkowe (Pronominalwurzeln).
[...] Stáwiám jako zásadę, że żáden piérwiástek tak słówny, jak i zajimkowy obejść się nie może z rodu swego w swym składzie bez spółgłoski, czyli: w skład każdego piérwiástku w jego piérwiástkowej formie musi koniecznie wchodzić jakakolwiek spółgłoska [...].
[…] Co się zaś tyczy budowy piérwiástków zajimkowych, to nie ulegá żádnéj wątpliwości, że w jich dziedzinie mogą służyć i służą rzeczywiście same spółgłoski za piérwiástki […].
[...] Piérwiástki zajimkowe tym się różnią od jimionowo-słównych, że mogą się składać z jednéj tylko głoski, i to pospolicie ze spółgłoski, kiedy tymczasem piérwiástki jimionowo-słówne [...] składają się pospolicie przynájmniéj z dwu głosek, to jest albo ze spółgłoski i samogłoski [...], albo ze dwu spółgłosek [...].
Pierwiastki są albo SŁOWNE albo ZAIMKOWE (Verbal-, Pronominalwurzel). Od pierwiastków zaimkowych urabiają się same tylko zaimki, przysłówki pierwotne, przyimki i wykrzykniki, w ogóle partykuły.
Zaimkowe pierwiastki i tematy.
§. 344. Zanim przystąpim do przeglądu poszczególnych form deklinacyi zaimków, stawić przed sobą powinniśmy w całej jasności tematy tychże zaimków; żeby zaś to uskutecznić, znać najdokładniéj należy i ich pierwiastki.
Zaimki [...] formalnie są rozpoznawane na podstawie właściwych im rdzeni, czyli t. zw. pierwiastków zaimkowych.