terminów gramatycznych online
składanie wyrazów
Język: polski
- Do łaskawego czytelnika: SkorM/1828
- Etymologia: Mał/1879
- Etymologia (Słoworód): Mał/1863
- Oddział III. Wyjątek z gramatyki samskrytu: SkorM/1816
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Przypisy do Gramatyki polskiej: Szum/1809
Cytaty
Na końcu także słow toż samo zachować potrzeba, à nad to składanie słow, nap: kąt nie kąd, bo się mowi: kąta; przeciwnie zkąd nie zkąt; bo się mowi zkądeś.
Na końcu także słow toż samo zachować potrzeba, à nad to, składanie słow, np. kąt, nie kąd; bo się mowi kąta. Przeciwnie: zkąd, nie zkąt; bo się mowi zkądeś.
Syntaxis nie nazywam Składnią, dlatego, że ona nie uczy składania wyrazów, np. Przedimków z Słowami; dać, wydać, przedać, rozdać, i t. d., lecz uczy szykowania wyrazów; czyli: jak one jeden po drugim następować mają, i dlatego nazywam Szykownią.
Ponieważ w językach Indyjskich jest przyjęte składanie wyrazów, dla tego języki te co do piękności, przed wielu językami mają pierwszeństwo. Szczególniej składanie wyrazów często jest używane w Samskrycie i z wielką przychodzi łatwością.
Dopiéro teraz wychodzą na widok publiczny pierwsze arkusze Grammatyki z przypisami z całéj wyjętemi (Chritomattia), obejmującemi naukę pisania, składania, wymawiania i znaczenia wyrazów.
§. 531. Składanie wyrazów w ścisłym sensie tam się jednak dopiero poczyna, gdzie do spojenia dwóch słów ze sobą, bierze się np. dwa rzeczowniki, albo rzeczownik z przymiotnikiem, albo przymiotnik lub rzeczownik ze słowem, w ogóle takie dwa wyrazy, z których każdy z osobna daje już jakieś samodzielne i odrębne wyobrażenie czego.
§. 542. Składanie wyrazów w ścisłym sensie tam się jednak dopiero poczyna, gdzie do spojenia dwóch słów ze sobą, bierze się np. dwa rzeczowniki, albo rzeczownik z przymiotnikiem, albo przymiotnik lub rzeczownik ze słowem, w ogóle takie dwa wyrazy, z których każdy z osobna daje już jakieś samodzielne i odrębne wyobrażenie czego.