terminów gramatycznych online
pisać
Język: polski
Cytaty
Szosta kryska się znajduje pisana powzdłuż między literami, ktora jest znakiem, że się z różnych słow czyni jedno.
Tu naprzod należy namienić, że Francuzi zażywają kilkunastu krysek [...] Osma znacząca period, to jest skończenie sensu, ta się pisze w każdym języku, tak. (.)
Takowe się powinno pisać w tych terminach, w ktorych przed tym pisywali zbyteczne s, o którym Grammatyk de S. Amour świadczy, iż się álbo nic, álbo bardzo nieznacznie mawiało, ále tylko sprawowało przedłużenie syllaby, ná ktorego miejscu teraz z wielką wygodą Cudzoziemców piszą nad e akcent dachowaty.
Położone na początku syllaby staje się konsoną, to jest brzmi jak Polskie w, i pisze się w ten czas tak v.
Rozdzielnik piszący się nad wtorą samogłoską dwugłoski tak (ë) znaczy, że dwugłoska, która się pojedynczą zwłoką wymawiać zwykła, jest tak rozdzielona, iż się samogłoski składające ją każda z osobna wymawiać muszą dwiema zwłokami, a w tym przypadku dwugłoski inaczey się czytać powinny, niż w stanie nierozdzielności samogłosek.
Podług mego zdania lepiej jest popełnić omyłkę jaką grammatyczną, a umieć dobrze pisać w rozmaitych materjach, niż lat kilka nad samą Grammatyką przepędzić, wiedzieć na pamięć wszystkie prawidła, a nie umieć żadnej rzeczy ułożyć na piśmie.
Aby więc mówić i pisać okresami i zdaniami logicznie ułożonemi, trzeba posiadać zdrowy rozsądek, rozwinięty ile możności naukami i umiejętnościami, jako téż znajomość gruntowną języka, którego używamy.
Kopczyński Onufry ks. "Piszemy jak mówimy, mówimy jak piszemy".
Należy pisać Sławianin Sławianie, a nie słowianie [...].
Skarga Pawęzski P. K. (w Kaz. Sejm.) "Mówić, pisać, wywodzić umiemy, a czynić najmniej".
Nazwa osoby lub rzeczy, wypowiedziana lub napisana, to jest: wyrażona, stanowi wyraz.
Okazać zegarek (rzecz) — narysować go (rysunek) — przypomnieć go w myśli (wyobrażenie) — napisać (wyraz).
Nie należy mówić ani pisać: Co tylko było możliwem (!!) To niezawodnym (!!) Mało nam jest wiadomem (!!) a tylko: — Co tylko było można. To niezawodna (nem) Mało nam wiadomo.
Ç (c z haczykiem) wymawia się zawsze jak polskie s; ale pisze się tylko w pośrodku wyrazów przed a, o, u; na przykład:
roça (cz. rosa) pole; ale rosa (cz. roza) róża [...].
§ 11. W zabytkach XIV-XV w. jak PFl, BZ itd. dosyć często, w dawniejszych (dokumentach) wyjątkowo [...] piszą się długie samogłoski podwojonemi znakami [...], co Jakub Parkoszowic w połowie XV wieku chciał uczynić stałą zasadą ortograficzną [...], ale zostało to projektem i w ogóle wyszło z użycia, nigdy zresztą powszechnego ani konsekwentnego.
trzópek (pisane trzupek czópek)....
Bulla z r. 1136 pisze stale č (cz) na końcu i w środku wyrazów przez che.
Dalej wiarogodne opisy z końca XVI w. głoski pisanej przez ą, wskazujące, że wymawiano je jak å,, albo tak jak dziś de facto się wymawia francuskie ą np. w temps itd.