terminów gramatycznych online
deklinacja niezłożona przymiotników, imiesłowów
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Deklinacja I (Nominativus singularis ...., Nominativus pluralis ... Locativus dualis): Łoś III/1927
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Imienna deklinacja przymiotników: Łoś III/1927
- Słowniczek: Gaert/1927
Cytaty
Tak więc przede wszystkiem zauważamy, że w takich połączeniach jeden z członów przedstawia już oddzielnie nieużywaną formę np. jakiegoś przypadku niezłożonej deklinacyi przymiotników.
§ 61. Po ustaleniu się deklinacji złożonej dawna deklinacja niezłożona przymiotników wyszła z użycia, a to w ten sposób, że przymiotniki odmieniające się według tej deklinacji albo przeszły do kategorji rzeczowników np. Kraków, Oświęcim, Tęczyn, Częstochowa albo też stały się nieodmiennemi np. zdrów, rad, wesół, używane tylko w mianowniku.
Przymiotnikami dzierżawczemi w deklinacji niezłożonej są nazwy miejscowości męskie: Radom < *Radom-jь, Poznań, Myślibórz, Miłobądź, Sędomierz, Radogoszcz, Kazimierz a. Kaźmierz i in.
Przymiotniki mają końcówkę -i, przy tem utożsamiły się formy deklinacji niezłożonej i złożonej.
Imienna deklinacja przymiotników.
§ 306. W języku stp. od najdawniejszych czasów częściowo zaczęła zanikać, zwłaszcza w przypadkach zależnych, wypierana przez deklinację złożoną. Formy deklinacji niezłożonej w staropolszczyźnie najczęściej, a dziś wyłącznie ukazują się w N. sg. lub pl.
★Deklinacja, odmiana imion i zaimków przez przypadki: [...] 2. deklinacja przymiotników: a) zaimkowa, złożona, np. dobry, dobrego i t. d., b) ★rzeczownikowa, niezłożona, np. wesół, (Bogu)-miłowi i t. d.