Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zdanie przymiotne

Hasło w cytatach: zdanie określające przymiotne
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Zdania przydane okréślające zastępują miejsce przymiotników albo przysłówków, i dla tego w pierwszym razie zowią się przymiotnemi (предложенiя придаточныя прилагательныя), a w drugim przysłówkowemi (обостоятельственныя).

Tu przy zdaniu głównem, „przyjaciel twój oświadczył" są dwa zdania przydane, jedno określające przymiotne „z którym się wczoraj widziałem," a drugie dopełniające rzeczowne „że cię odwiedzi."

Zdania przydane zmogą się skracać, do czego szczególniéj posługują imiesłowy odmienne (przymiotniki) i nieodmienne (przysłówki), oraz rzeczowniki słówne i tryby bezokoliczne. I tak: a) W zdaniu przymiotném wyraz „który'' z należącém do niego słowem, króciéj może się wyrazić przez imiesłów.

Zdania okréślające przymiotne, kładą się bezpośrednio po rzeczownikach, do których okréślenia są przeznaczone. Np. Syn, który się dobrze prowadzi, jest pociechą ojca.

Mniéj ważnym jest wzgląd, czy zdanie jest rzeczowném czy przymiotném i to tém bardziéj, że rozpoznanie téj różnicy nie jest samo przez się trudném.