Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

określnik

Hasło w cytatach: określniki
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)
Definicja współczesna

Zob. człon określający

Cytaty

Okréślające części zdania. Tak przy podmiocie, jak przy orzeczeniu i jego dopełnieniu bywają słowa okréślające, okréślnikami nazywane; np. Te trzy wielkie i bitne ludy: Polacy, Rusini i Litwini, stanowiły niegdyś od Bałtyku po Karpaty jednę potężną rzeczpospolitę pod rządem króla.

[…] Zdanie gołe można rozszerzyć przez dodanie takich słów do podmiotu i orzecznika, które je bliżéj określą, takie słowa nazywamy określnikami.

[...] Od starego 1go p. ji (albo: jen), ja, je, pochodzą dalsze przypadki; nowy 1szy p. on, ona, ono, jest właściwie zaimkiem wskazującym. Gdy zaimka osobistego ji, ja, je, użyto za określnik do przymiotnika [...], pokazała się potrzeba zastąpić go wskazującym [...]. Różni się używaniem, bo jako osobisty jest zastępcą rzeczownika, a zatem używa się bez niego, np. on to powiedział: jako wskazujący zaś jest określnikiem rzeczownika, i łączy się zawsze z wyraźnym lub domyślnym rzeczownikiem, np. Odpłata nas czeka na tym i na onym świecie [...].

[...] Orzecznikiem może być: [...] d). Rzeczownik w 2 przypadku z określnikiem jako przymiot, np. Jestem tego zdania. Bądźcie dobréj nadziei [...].