Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

głoska zwarta

Hasło w cytatach: zwarte
Język: polski

Cytaty

Jedna para z tych 4 głosek wynika z zetknięcia (głoski explozyjne, zwarte), druga zaś para z przymknięcia narzędzi (głoski otworzyste, przewiewne). W każdej takiej parze jedna głoska jest mocną, a druga słabą.

Ze względu na czynności jamy ustnej głoski językowe dzielą się na otwarte i zamknięte, te zaś - na zwarte i szczelinowe. Głoski: a, e, o... są otwarte; głoski: p, b, t, d... - zwarte, a głoski: f, w, s, z... - szczelinowe.

Zależnie od tego, czy jama ustna jest mniej lub więcej zamknięta czy otwarta, rozróżniamy głoski mniej lub więcej zamknięte i otwarte. Dla krótkości będziemy je nazywali głoskami zamkniętemi i otwartemi, pamiętać jednak należy zawsze, że przy wymawianiu głosek zamkniętych jama ustna bywa więcej lub mniej zamknięta, to znaczy, że nie zawsze bywa zamknięta zupełnie, czyli zwarta, głoski bowiem zamknięte wytwarzają się również wskutek powstawania w jamie ustnej niewielkiego otworu, czyli szczeliny. Wśród zamkniętych należy przeto rozróżniać głoski zwarte i szczelinowe.

Głoski są bardzo rozmaite co do rozwartości narządu mownego przy ich wymawianiu, a także co do innych cech charakterystycznych, a stąd podziały na samogłoski (vocales), sonorne, spiranty i [głoski] zwarte, na dźwięczne i głuche, ustne i nosowe itd.; a ich ewolucja bezpośrednio jest także od tego zależna.