terminów gramatycznych online
akcentować, zaakcentować o wymowie
Język: polski
- Część pierwsza. O wymawianiu liter: Lor/1907
- Deklamatoryka: Szum/1809
- Głosownia: Król/1922
- Ortografia: SzyGram/1767
- Zebranie krótkich nauk. Jako te części mowy zgadzać się powinny (O syntaxie): Dąb/1759
Cytaty
Dámom zaś z tąż osobą przydają Madâme álbo Mademoiselle [...]. Ale mowiąc i pisząc go przez powagę ákcentują i przeciągają syllabę das; przez szyderstwo zaś chyżo ją zbiegają.
O. e po j [=i] trafia się opuścić w tych słowach, gdzie się nie zwykło akcentować, to jest, gdzie w wymawianiu mało się dotyka, lecz go i przytłumia, jak: żołnirz, zamiast żołnierz; przymirze zamiast przymierze; wirsz zamiast wiersz.
Jakoż, prócz najważniejszych wyrazów, należy też jeszcze najgłówniejszą syllabę w każdym wyrazie, ale trochę słabiej niż najważniejszy wyraz akcentować, aby tem większą i przyjemniejszą rozmaitość głosu sprawić.
W każdym wyrazie, mającym dwie lub więcej sylab, wymawia się jednę mocniej niż inne. Takie mocniejsze wymówienie sylaby nazywa się przyciskiem czyli akcentem. Polacy akcentują prawie zawsze sylabę przedostatnią, na przykład w wyrazach: chata, kochany [...].
Nie tylko rodzaj zabarwienia głosu, ale i długość przycisku odgrywa ważną rolę. Inaczej akcentujemy wyraz „daleko” w zdaniu „Do wieczora jeszcze daleko”... (wymawiamy krótko), a inaczej: „Tam, hen za górami, daleko, daleko” ...(przeciągając akcentowane e [...].