terminów gramatycznych online
sygnifikacja
Język: polski
Cytaty
Comparativus jest niejáki sposob, á jákoby miárá niejákiego napięcia i wyciągnienia signifikáciej.
Kiedy u jest literą vocalis [...] jest najtrudniejsza literá cudzoziemcom [...], ále się [...] náuczy ten, ktory ma wolą náuczyć się; bo jeżeli wymowi tę literę ják w swoim języku własnym, to przewroci i odmieni wszystkę signifikácyą, i będzie słowo co inszego znáczyło w pronuncjácjej, á co inszego w pisaniu.
Przysłowie jest mowa, przez ktorą lepiej się wyrażá to, co słowo znáczy, i ktora mu dodáje więcej álbo mniej mocy w signifikácyej: jáko to, bien, dobrze [...], j’enseigne bien, uczę dobrze.
Uczestnictwa lub Participia tak są nazwane, dlatego że mają część z słowami i z Imionami przydatnemu, to jest, że pochodzą od słow, á mają też signifikacyją co przydatne imiona. v.g.
Aimant, kochając.
Przysłowie jest mowa, przez ktorą lepiej się wyraża to, co słowo znaczy, i ktora mu dodaje więcej albo mniej mocy w signifikacyi: jako to bien dobrze; mal źle [...].
P. Z kąd się poznáwáią Genera Nominum Substantivorum? O. Z signifikacyi y z terminacyi.
Płeć imion własnych i nazywalnych, mężczyznom i białymgłowom przyzwoitych, łacno śię z sygnifikacyi w każdym języku poznać może.
Słowa ktore iednakowo się wymawiaią, a nie iednaką sygnifikacyą maią, przez litery rożnic potrzeba: np: [...] Thon glina, Ton ton.
O JMIENIU. Nauka I. o różney Sygnifikacyi Jmienia.
Słowa Trzeciego Garunku są te, ktore niemogą przyimować sygnifikacyi cierpiącey: np. niemowi się, ich werde gelebet, ich werden gestorben; ale ich lebe żyię, ich sterbe umieram.
Dla większego zaś natężenia ich signifikacyi, jeszcze się im przydawać zwykły przysłowia: co lub jak, nap: co prędzej, jak najprędzej, toż samo rozumieć potrzeba o Adjektywach.
La signification des Noms pourra nous faire connoitre de quel genre ils sont; mais il y a la dessus plusieurs exceptions.
[...]
Genera Nominum poznawać można z signifikacyi, wiele jednak jest ekscepcyi.
Sygnifikacja, i. lm. e znaczenie wyrazów; zawiadomienie, zaznaczenie.