terminów gramatycznych online
okoliczność miejsca
Język: polski
- Część II. O Przyimkach: Mucz/1825
- Część II. O Przysłówkach: Mucz/1825
- Część czwarta. Rzecz o zdaniach: Such/1849
- O Słowie: Malin/1869
- O imieniu i jegoż przypadkach: Sty/1675
- Syntaxis: SzyGram/1767
- Wyrazy okolicznościowe. Przysłówki: Czep/1871–1872
Cytaty
Adverbium przysłowie jest ktore przymiot licby, czásu, miejscá okoliczność i sposob przypomniánej rzeczy określa i opowiáda.
Adverbia przysłowia Loci, ktore okoliczność miejscá opisują na pytánie, Dove gdzie, lub ove [...].
P. Ktore Verba i Participia jakim rządzą spadkiem, z prepozycyą? O. I. Rożne rożnemi spadkami rządzą według rożnych okoliczności, jak to: okoliczność miejsca 1. Verba i Participia znaczące bytność na miejscu jakim, ktorym odpowiada się na pytanie gdzie? [...] znaczące dążenie na miejsce, ktorym odpowiada się na pytanie dokąd? [...] znaczące przejście przez miejsce, ktorym się odpowiada na pytanie ktorędy? [...] znaczące ruszenie lub pochodzenie z miejsca, ktorym się odpowiada na pytanie zkąd? [....]
[…] Z z 2gim wyraża okoliczność miejsca, skąd kto lub co pochodzi, rodu, materii z jakiéj co jest zrobione, początku, przyczyny, sposobu, względu, wydziału, czasu […]; z 6tym złączenia lub spólności.
Przysłówki wyrażają 1) okoliczność miejsca, np. skąd idziesz? dokąd dążysz? […].
Okoliczność miejsca na pytanie gdzie? skąd? dokąd? kędy?.
Tak rozumuje Autor gmátwając jimiesłowy s przysłówkami, gdy tymczasem przysłówki oznaczają przy orzeczeniu tylko okoliczności miejsca, czasu itd., jimiesłowy zaś nasze na ąc i vsi nie są bynajmniéj przysłówkami okréślającemi orzeczenie, lecz są z rodu swego w każdym zdaniu jimiesłowowym rzeczywistym orzeczeniem ściągającym się do podmiotu [...].
[…] W tém zdaniu wyrazy tam, zdala, odpowiadają na pytania Gdzie? skąd? oznaczają okoliczność miejsca; są to przysłówki miejsca, bo leżą przy słowie i oznaczają miejsce.