Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

kilkogłoska

Hasło w cytatach: kilko-głoski, kilkogłoski
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
  • Ogólne wykłady poprzedzające: Nał/1774

Cytaty

O Kilko-Głoskach (des Diphtongues.) P. Co to są Kilko-Głoski? O. Są dwie albo trzy Głoski, jednę syllabę czyli spojkę składające, i wymawiające się razem. P. Czym się rożnią od składanych Głosek (des Voyelles composées) O. Tym, że składane Głoski wymawiają się jak jedna Głoska [...]. W Kilko-Głośce zaś wszystkie się Głoski razem wymawiają.

Kilkogłoski [...] Dzielą się zazwyczaj dwojako: na Kilko-Głoski Właściwe (Diphtongues Propres) i Kilko-Głoski Niewłaściwe (Impropres). Właściwe są, w ktorych się każda Głoska wymawia, lubo z drugą razem. Niewłaściwe są, w ktorych się kilka Głosek w jednę Głoskę odmienia. A ktore my Głoskami składanemi nazwali.

P. Czy są we Francuskim Trojgłoski? (Triphtongues) O. Nie masz, bo nie masz takiego zbiorku Kilkogłosek, aby się w jednej syllabie dały słyszeć trzy Głoski razem. Zatym Kilkogłoski we Francuskim powinny się właściwie nazywać Dwogłoski.

Najlepsze jednak świadectwo spopularyzowania się już rodzimej terminologii gramatycznej, i to po szkołach, daje konsekwentnie ją stosująca gramatyka francuszczyzny S. Nałęcz-Moszczeńskiego [...].

Terminologia. Litera vocalis nasalis — litera głoska przez nos, brevis — krótka, longa — długa, diphthongus — dwogłoska, kilkogłoska (właściwa), consonans — spółgłoska, łamogłoska, brzmiąca; syllaba — syllaba, spójka, accentus — akcent.