terminów gramatycznych online
narzędzie mowy
Język: polski
- Głosownia: Kon/1920
- O łagodzeniu języka (K. Brodziński): Rozp/1830
- Słownik, tom I. część II. (G-L): L/1807–1814
- Wstęp: Desz/1846
- Wyobrażenie, pojęcie, wyraz, znaki pisarskie, głoska, zgłoska, podziały wyrazów: Czep/1871–1872
Cytaty
JĘZYK, -a, m., [...]; jest to mięsista część w ustach, do dolnéj szczęki jednym końcem umocowana, która się za pomocą rożnych muszkułów różnie poruszać może [...]. - W licznych sposobach mówienia język osobliwie uważany bywa, jako narzędzie mowy [...].
Wymawianie tych brzmień [b', f', m', p', w'], bez samogłosek trudne jest dla narzędzi mowy, potrzeba się albowiem silić na wydanie półtonu i, a strzedz się, aby nie utworzyć samogłoski, czyli całéj syllaby [...].
Język składa się z wyrazów, wyrazy z brzmień w mowie. Brzmień tych oddanie, czyli wymawianie uskutecznia się przy pomocy następnych narzędź mowy: ust, płuc, języka, zębów, podniebienia i krtani za przewodnictwem żywego głosu nauczyciela wymawiać i czytać uczącego [...].
Samogłoska, jest to znak dla wyrażenia samego głosu, wyrobionego płucami, bez pomocy innego narzędzia mowy. Samogłosek mamy dziesięć: a, e, o, u, i, y; ą, ę; é, ó.
Spółgłoski wymawiamy, wydobywając głos z piersi i równocześnie używając poszczególnych narzędzi mowy, któremi są: krtań, podniebienie, zęby, język, wargi.