Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

głoska pojedyncza litera pojedyncza

Hasło w cytatach: głoski pojedyncze, głoski pojedyńcze, pojedyncza głoska, pojedyńcze głoski
Język: polski
Dział: Ortografia (współcześnie)
Ewolucja terminu

głoska pojedyńcza

Cytaty

Prawidła grammatyczne dzielą się na 4 następujące części.

Pierwsza: O czytaniu i pisaniu pojedynczych głosek i wyrazów. Nazywa się ona Początkownia, dlatego że początków języka naucza.

Głosy twarde złożone, cz, sz , rz, ch, szcz, szcz, (cza, sza, rza, cha, szcza), można by też za głoski pojedyncze rachować, i tak byłoby 43 polskich głosek. Głoski te twarde powinne by nawet tak jak inne pojedynczemi znakami bydź oznaczane, jako to jest w rosyjskim języku.

Powyższe abecadła figury głoskami albo literami zwane, z postaci swoich większe i mniéjsze, są dwojakiego rodzaju: jedne takie, z których każda ma jeden tylko dźwięk, np.: b, c, d; drugie z których dwie składają się na jeden dźwięk wcale różny od brzmienia pojedyńczych w skład ten wchodzących głosek, np.: cz, dz. Tamte pojedyńczemi, te podwójnemi czyli złożonemi nazywa się [...].

Kropka służy do oznaczenia myśli skończonej i zupełnej, na znak wyrazów skróconych, i t. d. Kładziemy ją [...]:

III. Po głoskach pojedynczych początkowych oznaczających skrócenie wyrazu, np.

J. O. K . jest to samo, co Jaśnie Oświecony Książę.

Głoski pojedyńcze są te, które się składają tylko z jednéj głoski. Takiemi głoskami są: a, ą, b, c, ć, d, e, é, ę, f, g, h, i, y, j, k, l, ł, m, n, ń, o, ó, p, r, s, ś, t, u, w, x, z, ź, ż.

Głoski złożone są te, które składają się z dwóch lub więcéj głosek pojedyńczych i mają brzmienie sobie właściwe, różne od brzmienia głosek z których się składają. Głoski ch, cz, dz, dż, rz, sz, scz, ść, są głoskami złożonemi.

Głoski mające dwoje własne i osobne brzmienie i piszące się pojedynczo, zowią się pojedynczemi, np. b, c, d, f.

Głoski mające swoje własne i osobne brzmienie i piszące się pojedynczo, zowią się pojedynczemi, np. b, c, d, f, g, h, j, k, l, ł, m, n, p, i t. d.

Nie mamy składanych zlepionych w mowie żywej głosek, tylko z pojedyńczych głosek składamy nasze wyrazy i w abecadle naszem pojedyncze głoski powinny to malować, te nasze uczucia i pojęcia stanowczo.