Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

forma opisowa

Hasło w cytatach: formy opisowe
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)
  • Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
  • Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
  • Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
  • Koniugacja: ŁośFl/1923
  • Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
  • Słownik, tom V (Nie-Ó): Dor/1958–1969

Cytaty

Dla osoby 3-ej używa się w dzisiejszym języku forma opisowa, złożona z wyrazu niech lub niechaj (formy rozkaźnika od słowa niechać) i z 3-ej osoby czasu teraźniejszego trybu oznajmującego danego słowa; np. niech niesie, niechaj wiezie.

Czasy opisowe albo złożone.

§ 271. Czas przeszły. W dawnej polszczyźnie istniała forma czasu przeszłego opisowa, złożona z imiesłowu przeszłego czynnego na ł, ła, ło i form czasu teraźniejszego słowa posiłkowego być, to jest form: jeśm, jeś, jest, jeśwa, jeśta, jeśmy, jeście, .

§ 273. Czas zaprzeszły jest formą opisową, złożoną z czasu przeszłego i z imiesłowu przeszłego na ł słowa posiłkowego; np. zaniosłem był, mogłeś był, posłaliśmy byli, uczynili byli, i t. p.

Oprócz form prostych, strona czynna słowa posiada jeszcze formy złożone albo opisowe, do których należą: 1) czas przeszły (byłem, widziałem); 2) czas zaprzeszły (zrobiłem był, przyrzekł był); 3) czas przyszły słów niedokonanych (będę bić, będę pisał); 4) tryb warunkowy (poszedłbym, byłbym wziął); oraz wszystkie formy strony biernej słowa.

Na całym obszarze kaszubskim [...] występują też, zwłaszcza w znaczeniu dokonanem, formy opisowe na wzór niemiecki [...].

Na całym obszarze kaszubskim [...] występują też, zwłaszcza w znaczeniu dokonanem, formy opisowe na wzór niemiecki [...].

§ 73. Forma os. 3 (wszystkich liczb) niegdyś identyczna z formą osoby 2, dochowała się w przeżytkach językowych do dnia dzisiejszego, mianowicie w tekście Ojczenasza: święć się imię twoje, bądź, wola twoja. Wcześnie tę formę zaczęto zastępować formą opisową złożoną z niechaj, niecha, niechać+3 os. czasu teraźniejszego.

Formy opisowe (periphrastica). — Czas przeszły. § 89. Tworzy się przez połączenie imiesłowu na -ł z czasownikiem jeśm; ta formacja znana jest wszystkim językom słowiańskim nie wyłączając starosłowiańskiego. Na gruncie polskim w KŚw. występują w 1. i 2 os. liczb wszystkich tylko pierwotne formy: przysiągł jeśm, jeście nie uczynili, jeście wzdawali.

Z tej przyczyny zaczęto używać form opisowych, zastępujących osobę 3 rozkaźnika: użyto do tego partykuły z 3 osobą czasu teraźniejszego lub rozkaźnika od słowa niechać, również z 3 osobą czasu teraźniejszego.

Opisowy «będący opisem; opisujący, charakteryzujący, epiczny; plastyczny; wyrażający co w sposób omowny»: [...] ∆ jęz. Forma, koniugacja opisowa, stopniowanie opisowe «forma, koniugacja, stopniowanie składające się z wyrazu danego i słowa posiłkowego albo przysłówka»: Tryb rozkazujący ma dwa rodzaje form: 1) właściwe formy rozkaźnika i 2) formy opisowe. SZOBER Gram. 254.