terminów gramatycznych online
rodzina języków indoeuropejskich
Język: polski
Cytaty
Oprócz tego niepodobna by też podejmować téj pracy inaczej, jak w sposób porównawczy z innymi językami, i to nie tylko z językami pobratymczymi, ale i z dalszymi, o ile takowe należą do wspólnéj rodziny indoeuropejskiej.
[Zygmunt Sawczyński] Ona to odsłoniła nam dziś ten ciekawy w dziejach ludzkości widok [...] owéj pierwotnéj kolebki rodziny indo-europejskiéj.
Praca nasza ograniczy się więc na główne i już mniéj więcéj dostatecznie wyjaśnione zjawiska, a szczególném jéj zadaniem będzie, rezultata dotychczasowych ze stanowiska porównawczego przedsięwziętych na tém polu gramatyki badań do języka polskiego zastósować, jego organiczny w téj mierze związek z całą rodziną języków indoeuropejskich wykazać i tym sposobem mylnemu lecz dosyć powszechnemu zdaniu tych, co budowę języka naszego z niego samego wytłómaczyć usiłują, raz na zawsze tamę położyć.
W nájstarszym języku jafeckiéj czyli indo-europejskiéj rodziny, w tak zwanym sanskrycie, nie masz ani samogłoski o ani e […].
,,[...] Zdaniá tego, że w nájstarożytniejszéj dobie języka jedna samogłoska wystarczała do przedstawieniá słównego pojęciá, dowodzi godná uwági zgoda, s którą prawie wszystkie języki jafeckiéj czyli indoeuropejskiéj językowéj rodziny pojęcie chodzeniá oznaczają piérwiastkiem i".
* Każdy język rodziny indoeuropejskiéj posiadał w pierwotnym swoim stanie dwugłoski; każdy w dalszym swoim rozwoju takowe mniéj więcéj traci.