terminów gramatycznych online
język indoeuropejski
Język: polski
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Głosownia: Mał/1879
- Kilka słów o etymologii właściwej jako sprawozdanie o niniejszej pracy złożone: Trz/1865
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Prawidła samogłoskowe: Malin/1869
- Przedmowa: Trz/1865
- Rozwój języka polskiego: Gaert/1927
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, tom III (H-K): Dor/1958–1969
Cytaty
Indoeuropejski , a, ie, p. pochodzący z Indjów, a znajdujący się w Europie. Języki indoeuropejskie.
[...] Jednakże z tych przykładów nie trzeba skwapliwie sądzić, że każde słowo nasze mające podobieństwo do obcego, jest pożyczone, albowiem języki indo-europejskie (grecki, łaciński, giermańskie i słowiańskie) wywodzą z dalekiej starożytności swój ród [...].
[Zygmunt Sawczyński] Tego zaś, że nasz wyraz córa z tego samego pierwiastku pochodzi, co sanskryckie duhitar, grecki θυγάτηρ, gocki dauhtar, niemiecki Tochter, litewski dukter, starosłowiański dùszti (źródłosłów dùszter), wykazać może tylko porównanie z całą rodziną języków indoeuropejskich.
[...] piérwiastki zaś i źródłosłowy nie występują samoistnie w języku indoeuropejskim [...].
[…] Prof. Franciszek Bopp, ojciec lingwistyki porównawczéj w swéj gramatyce porównawczéj […] indoeuropejskich języków, […] powiadá […].
Pozostawiam z boku pytanie, czy nie czyniły te głoski w kombinacyach, jak tia, dia, już i poprzednio w słowiańskiém jakich połowicznych ustępstw parciu na nie wywieranemu przez te miękkie dwugłoski? czy się np. w sposób przypominający pronuncyacyą innych niektórych późniejszych indoeuropejskich języków [...] nie wymawiały [...] jak kia, gia?
Do takich samych wyników doprowadza etymologia i każdego innego indo-europejskiego języka — każdy z nich przez to samo bowiem przechodził.
W związku z tem należy sobie zdać sprawę ze stosunku języka polskiego w ogóle do języków słowiańskich i indoeuropejskich, przy czem wystarczą tu wiadomości z książeczki Nitscha O języku polskim (3. Stosunki pokrewieństwa).
Indoeuropejski jęz. Języki indoeuropejskie «rodzina języków typu fleksyjnego o wspólnym pochodzeniu obejmująca niemal wszystkie języki ludów europejskich»: Badania metodyczne wykazały dalsze związki genetyczne języków słowiańskich z grupą bałtycką, czyli językiem litewskim, łotewskim i staropruskim, i, sięgając jeszcze bardziej w przeszłość, z rodziną języków indoeuropejskich, do której poza odmianą słowiańską i bałtycką należy także grupa indyjska, irańska, ormiańska, albańska, grecka, italska, celtycka i germańska. SZOBER Gram. 54. // SWil.<n.-łc. indoeuropaeus>.
Powiązane terminy
- cerkiewszczyzna
- greczyzna
- greka
- hiszpańszczyzna
- język bałtycki
- język cerkiewny
- język grecki
- język iliryjski
- język irański
- język irlandzki
- język kataloński
- język kurdyjski
- język lechicki
- język łotewski
- język macedoński
- język osetyński
- język romański
- język starohinduski
- język tocharski
- język wedyjski
- język zendzki
- języki germańskie
- języki indoirańskie
- języki kentum
- języki osko-umbryjskie
- języki satem
- niemiecczyzna (język)
- pali
- pehlewi
- urdu